Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Miało być 800 plus, a niektórzy dostali tylko 500. Premier krytykuje ZUS

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Świadczenia 800 plus obowiązują od 1 stycznia. Nie wszyscy jednak otrzymali podniesioną kwotę. Do sytuacji odniósł się Donald Tusk. – Chcę zapewnić jeszcze raz, bo jest to dla mnie kwestia absolutnie priorytetowa - każda bez wyjątku polska rodzina otrzyma 800 plus w pełnym wymiarze – zapewnił szef rządu.

Tusk tłumaczy, dlaczego nie wszyscy dostali 800 plus

Szef rządu na konferencji prasowej odniósł się do doniesień medialnych na temat problemów niektórych rodziców, którzy otrzymali świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł, a nie 800 zł.

– Będę oczekiwał jeszcze bardziej szczegółowych informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z wypłatami 800 plus. W bardzo nielicznych przypadkach na szczęście, ale okazało się, że niektórzy rodzice otrzymali 500 zł, a nie 800 zł ze względu na jakieś formalne, urzędnicze przeszkody – powiedział premier. Dodajmy, że że chodzi postępowania wyjaśniające, jakie prowadzi ZUS.


Zapewnił, że wszyscy rodzice uprawnieni do świadczenia otrzymają wypłaty w podwyższonej od 1 stycznia kwocie. – Chcę zapewnić jeszcze raz, bo jest to dla mnie kwestia absolutnie priorytetowa - każda bez wyjątku polska rodzina otrzyma 800 plus w pełnym wymiarze, jeśli oczywiście należy jej się to świadczenie – podkreślił Tusk.

800 plus. Będzie wyrównanie

Zaznaczył, że nawet jeśli w jednym przypadku osoba uprawniona nie otrzymała pełnej kwoty świadczenia, to otrzyma wyrównanie. – Chce uspokoić tych rodziców, którzy sygnalizowali swój niepokój, że wszyscy bez wyjątku w trybie bardzo pilnym otrzymają wyrównanie, jeśli doszło do jakiegoś urzędniczego nieporozumienia – dodał premier.

Zapowiedział, że zwróci się z prośbą do ZUS o precyzyjne wyjaśnienie tej sytuacji.

800 zamiast 500 złotych w ramach 800 plus

Rządowy program "Rodzina 500 plus" działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.

Terminy wypłat 800 plus będą takie same jak były w przypadku 500 plus. Świadczenia będą wypłacane w 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dniu miesiąca.

MP

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka