Trybunał Konstytucyjny. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Trybunał Konstytucyjny. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Wojna o prokuraturę. Trybunał Konstytucyjny uderza w Adama Bodnara

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Trybunał Konstytucyjny wydał tymczasowe postanowienie ws. działań Adama Bodnara ws. odwołania Prokuratora Krajowego – informuje portal wPolityce. Zgodnie z postanowieniem Trybunału, minister sprawiedliwości nie ma prawa do podejmowania dalszych działań, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny wydał tymczasowe postanowienie ws. działań Adama Bodnara 

Postanowienie tymczasowe wydała sędzia prof. Krystyna Pawłowicz na wniosek Dariusza Barskiego, Prokuratora Krajowego.

Oto treść postanowienia dotyczącego kroku podejmowanych przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara:

1. Nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego, w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024.

2. Wstrzymać wykonanie decyzji Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia 2024 r. o powołaniu prokuratora Jacka Bilewicza do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego

3. Zakazać podejmowania czynności i działań stanowiących realizację uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego przez osobę powołaną do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego, bez podstawy prawnej. 


Polsko-polska wojna o Prokuraturę Krajową

W piątkowym oświadczeniu prokurator generalny Adama Bodnara poinformował o odwołaniu Dariusza Barskiego z funkcji szefa prokuratury krajowej. Potem minister sprawiedliwości przekazał, że powołał na stanowisko p.o. Jacka Bilewicza. Według ustawy prawo o prokuraturze, taka dymisja prokuratora krajowego jest możliwa tylko za pisemną zgodą prezydenta na wniosek premiera. Andrzej Duda konsekwentnie stoi na stanowisku, że to Barski jest prokuratorem krajowym w świetle prawa.

W poniedziałek w tej sprawie spotkali się prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk - ale najważniejsi w kraju politycy nie ustąpili o krok

KW

Źródło zdjęcia: Trybunał Konstytucyjny. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka