Zdjęcie: Forum Ekonomiczne w Davos
Zdjęcie: Forum Ekonomiczne w Davos

Trójmorze na Forum Ekonomicznym w Davos

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Region Trójmorza kolejny rok z rzędu wystawia swój pawilon podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Three Seas Hub przez kilka dni wydarzenia będzie miejscem, w którym decydenci, politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu będą dyskutować o przyszłości i perspektywach dla naszego regionu. Wśród poruszanych obszarów znajdą się m.in. inwestycje zagraniczne, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo, zielona transformacja czy przestrzeń kosmiczna.

Trwające do 19 stycznia Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest kluczowym wydarzeniem, podczas którego politycy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu i eksperci dyskutują o największych problemach oraz wyzwaniach współczesnego świata. Od kilku lat swoją przestrzeń na tym wydarzeniu organizuje także region Trójmorza, podobnie będzie także w tym roku. Wynika to ze wzrastającej roli Trójmorza, nie tylko w europejskiej, ale także światowej geopolityce. Jest to region o dużym potencjale ekonomicznym, przyciągający uwagę inwestorów z całego świata.

BGK zadba o merytorykę

Wspólnie z amerykańskim think-tankiem Atlantic Council, Bank Gospodarstwa Krajowego zadba o wysoki poziom merytoryczny aktywności mających miejsce we Three Seas Hub. Swoim przemówieniem część panelową otworzył Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes BGK. Przez trzy dni dyskusje panelowe będą dotyczyć szeregu rozmaitych tematów istotnych dla przyszłości i rozwoju całego regionu.


Przemówienia przed trzema panelami wygłosił również prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, które będą dotyczyć: przyszłości Ukrainy w kontekście integracji z Europą; zagranicznych inwestycji w regionie Trójmorza (w tym udział weźmie Paweł Nierada); bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Organizowany przez Three Seas Hub panel prezydencki będzie gościł prezydentów Polski, Litwy (Gitanas Nauseda), Łotwy (Edgars Rinkevics) oraz premiera Chorwacji (Andrej Plenković). W panelu dotyczącym 3W (woda, wodór, węgiel) uczestnicy będą rozmawiać o tym, w jaki sposób nasz region może stać się hubem do rozwoju innowacji opartych o te trzy, życiowe zasoby.

Promować region

– Three Seas Hub to ważne i potrzebne miejsce, którego nie mogło zabraknąć na takim wydarzeniu jak Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Chcemy promować nasz region i jeszcze bardziej go przybliżać gościom z całego świata. Stwarzamy przestrzeń do dyskusji na tematy, które są istotne dla teraźniejszości i przyszłości państw z tej części Europy. Nasz pawilon będzie miejscem wymiany opinii i wartościowych dyskusji. Trójmorze to obszar o ogromnych potrzebach inwestycyjnych, ale równie wysokim potencjale ekonomicznym – o tym przede wszystkim chcemy opowiadać podczas wydarzeń organizowanych przez Three Seas Hub – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes BGK, polskiego banku rozwoju

Transmisje z paneli można śledzić na kanale YouTube BGK.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka