Adam Bodnar (L), Zbigniew Ziobro (P). Fot. PAP/Tomasz Gzell / PAP / Canva
Adam Bodnar (L), Zbigniew Ziobro (P). Fot. PAP/Tomasz Gzell / PAP / Canva

Fundusz Sprawiedliwości jak dojna krowa. Uznaniowe dotacje i porażające kwoty wypłat

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 152
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało listę organizacji, które za rządów Zjednoczonej Prawicy otrzymały z Funduszu Sprawiedliwości dziesiątki milionów złotych na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”. W czasach gdy resortem sprawiedliwości kierował lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro były to przede wszystkim organizacje prawicowe i katolickie - ubolewa „Gazeta Wyborcza”.

"Naprawiamy błędy w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości"

„Naprawiamy błędy w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości. Wg NIK, @MS_GOV_PL błędnie nie podawało do wiadomości informacji o kwotach dotacji i beneficjentach” - napisała na platformie X (dawniej Twitter) wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. 

„Zaczynamy od pokazania danych dot. przeciwdziałania przyczynom przestępczości 2017-2023” - wyjaśniła wiceminister z resortu Adama Bodnara.


Do Funduszu Sprawiedliwości trafiają pieniądze zasądzane wyrokami sądów od skazanych. Fundusz powinien wspierać w pierwszym rzędzie ofiary przestępstw i zresocjalizowanych więźniów. W 2017 roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zmienił zasady przyznawania dotacji – przypomina „Gazeta Wyborcza”.


24 mln złotych dla Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło, do kogo płynęły w poprzednich latach środki z Funduszu Sprawiedliwości.

Aż 24 mln zł w 2018 r. popłynęło do Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Za te pieniądze miała zorganizować kampanię z odblaskowymi kamizelkami i dostarczyć je szkołom. Fundacja została wykreślona z rejestru przedsiębiorców po ostatnich wyborach, 20 października 2023 roku

Fundacja „Lux Veritatis” zarządzana przez o. Tadeusz Rydzyka dostała także niemałe kwoty z Funduszu Sprawiedliwości. Przez kilka lat „na walkę z przyczynami przestępczości” dostała ponad 14 mln zł. 

Ponad 600 tys. zł otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości na taki cel dostała także prowadzona przez Rydzyka Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.


Kto za rządów Zjednoczonej Prawicy dostał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości

„Gazeta Wyborcza” skrupulatnie wylicza, kto za rządów Zjednoczonej Prawicy dostał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości:

 • Caritas Archidiecezji Gdańskiej;
 • Fundacja Chrześcijańska „Barwy Życia”;
 • Fundacja im. św. Cyryla Metodego;
 • Radio Warszawa [katolicka rozgłośnia – red.];
 • Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”;
 • Fundacja Mamy i Taty;
 • Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, oddział gdański;
 • Fundacja „Dla Życia i Rodziny” im. Jana Pawła II;
 • Fundacja Chrześcijańska „Nebo”;
 • Stowarzyszenie Katolickie - Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego, oddział Gliwice;
 • Związek Dużych Rodzin Trzy Plus;
 • Towarzystwo Salezjańskie - Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Audyt środków dla Fidei Defensor i fundacji ks. Rydzyka

Z kolei Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii „Fidei Defensor” dostał łącznie ponad 9,2 mln zł. Podobnie jak fundacja ks. Rydzyka i inne organizacje FD miał otrzymać kolejną transzę pieniędzy z funduszu, ale ministerstwo sprawiedliwości ogłosił, że wstrzymuje wypłaty. Powód? Resort Adama Bodnara chce przeprowadzić szczegółowy audyt.

Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe - wskazało ministerstwo sprawiedliwości. Przyczyną audytu jest ustalenie, czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych, takimi jak jawność, oszczędność czy celowość – tłumaczy resort sprawiedliwości. 

KW

Źródło zdjęcia: Adam Bodnar (L), Zbigniew Ziobro (P). Fot. PAP/Tomasz Gzell / PAP / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka