Barski nie odpuszcza. Prokuratura Krajowa o skierowaniu Bilewicza do innego biura

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował Pana prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - brzmi najnowszy komunikat Prokuratury Krajowej w mediach. Trwa pat wokół instytucji, do której Donald Tusk przydzielił p.o. szefa Jacka Bilewicza.

Pat w Prokuraturze Krajowej trwa

Dariusz Barski jest szefem Prokuratury Krajowej od 2022 roku, a na mocy znowelizowanych przepisów o prokuraturze w ub. roku, to prezydent musi podpisać wniosek o jego dymisję. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili wyznaczyć Jacka Bilewicza na p.o. szefa instytucji. Jednocześnie 12 stycznia, nim jeszcze prokurator generalny wydał komunikat o tym, że Barski tak naprawdę nigdy nie był szefem Prokuratury Krajowej, ponieważ nie został skutecznie przywrócony do czynnej służby ze stanu spoczynku, zaakceptował wniosek Barskiego o powołanie Bilewicza do Prokuratury Krajowej. Pat trwa, ponieważ Barski nie zamierza ustąpić, a Bilewicz - podobnie jak jego oponent - twierdzi, że to on rządzi PK. 

- Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował Pana prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - to najnowszy komunikat Prokuratury Krajowej. 

 


Zebranie Prokuratorów Krajowych

Zadaniem Biura Prezydialnego jest "wykonywanie czynności związanych z realizacją zadań Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego, pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego i Zastępcy Prokuratora Krajowego niezastrzeżonych do właściwości innych komórek organizacyjnych Prokuratury Krajowej". Ponadto, przygotowuje się tam "informacje o charakterze ogólnym dla Sejmu, Senatu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych organów w zakresie działania prokuratury, z wykorzystaniem materiałów przedstawionych przez inne komórki organizacyjne". 

16 stycznia odbyło się zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej, na którym stwierdzono, że Adam Bodnar nie wywołał skutków prawnych decyzją o usunięciu Barskiego z pominięciem ustawy o prokuraturze. "W ocenie zgromadzenia działania podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara są pozbawione podstaw prawnych" - ogłoszono. 


Fot. Dariusz Barski/Jacek Bilewicz i Adam Bodnar/screen Polsat News/@Ministerstwo Sprawiedliwości 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka