Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara

Mniejszy VAT dla branży beauty, składka zdrowotna, kasowy PIT. Wyborcy KO będą zawiedzeni

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Opublikowane zostały odpowiedzi na pytania poselskie zadane po exposé premiera Donalda Tuska. Najbardziej zawiedzeni będą przedsiębiorcy, bo - jak tłumaczy szef rządu - obiecane zmiany w podatkach nie będą na razie wdrażane.

Nie będzie podniesienia kwoty wolnej od podatku 

Opublikowano długo wyczekiwane odpowiedzi na pytania zdane premierowi Donaldowi Tuskowi po swoim exposé. "Ich lektura rozczaruje tych, którzy liczyli na szybką obniżkę podatków. Na spełnianie wyborczych obietnic na razie się nie zanosi" – stwierdza "Rzeczpospolita" w swojej publikacji. 

Z odpowiedzi możemy wyczytać m.in., że na wyczekiwane podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT z 30 do 60 tys. zł, będziemy musieli jeszcze poczekać. "Ze względu na wagę postulatu jego wprowadzenie musi zostać poprzedzone stosownymi analizami, korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych, uwzględniać wyniki analizy dot. wpływu na systemy IT, w tym czas niezbędny na implementację zmian w systemach informatycznych oraz przetestowanie projektowanych rozwiązań" – odpowiada Tusk. 


Branża beauty bez niższej stawki VAT

W "100 konkretach na 100 dni" znalazł się również postulat o zmianach zasad rozliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcom obiecano powrót do zryczałtowanej kwoty składki oraz przywrócenie jej częściowego odliczenia od PIT.

"Decyzja wymaga przeprowadzenia szczegółowych analiz i szeroko zakrojonych konsultacji, które będą podstawą do wypracowania optymalnych rozwiązań" – brzmi odpowiedź premiera na pytanie dot. tej obietnicy. Nie podano w tym przypadku konkretnych dat. 

Podobnie jest również tzw. kasowym PIT oraz obniżką stawki VAT dla sektora beauty. Odpowiadając na pytanie dotyczące tego drugiego postulaty, premier Tusk przekazał, że ten podatek "jest istotnym źródłem dochodów budżetu państwa i z tego powodu wszelkie zmiany powinny być dokonywane z dużą ostrożnością". To może zostać przyjęte z niezadowoleniem przez prowadzących salony piękności. Z przedwyborczych sondaży wynikało, że ta grupa zdecydowanie - bo w ponad 60 proc. - popiera Koalicję Obywatelską. 

Co mówił premier podczas exposé

W trakcie swojego exposé w Sejmie premier Tusk przypominał m.in. o tzw. 100 konkretach. – Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. - i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. – zapowiadał premier Donald Tusk.

– Cała Polska zna te konkrety, cała Polska będzie nas z tego rozliczała, nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę powiedzieć – nie obawiamy się żadnej z tej obietnic, zostaną zrealizowane – deklarował premier.

MP

Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka