Ceny mieszkań wystrzeliły w górę. Tam jest największy wzrost

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Kraków z najwyższym wzrostem cen mieszkań w IV kwartale 2023 r. Wzrost cen sprzedaży mieszkań przyspieszył, za to ceny najmu są stabilne, bowiem jest więcej lokali na wynajem.

W 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) ceny mieszkań w ostatnim kwartale wzrosły średnio o 14 proc. w ujęciu rok do roku. W dwóch miastach z najwyższymi cenami– w Warszawie i w Krakowie – wzrost wyniósł odpowiednio 21 proc. i 26 proc. na rynku wtórnym oraz 17 proc i 27 proc. na rynku pierwotnym. Średnia cena m2 mieszkania w Warszawie wyniosła 17,2 tys. złotych na rynku wtórnym oraz 15,8 tys. złotych na rynku pierwotnym, a w Krakowie 15,5 tys. zł na rynku wtórnym oraz 15,1 zł na rynku pierwotnym. To najważniejsze dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2023”. 


Spory wzrost cen w największych miastach

- W 17 największych miastach ceny wzrosły o około 14 proc na obu rynkach w ujęciu rocznym. Oznacza to wyższą dynamikę względem III kwartału, kiedy ceny rosły o 9-10 proc. Wzrost cen mieszkań był również większy niż nominalny wzrost wynagrodzeń, który w kwartale wynosił średnio nieco powyżej 10 proc. Najwyższe ceny są w Warszawie i w Krakowie. W stolicy za m2 trzeba zapłacić ponad 17 tys. PLN na rynku wtórnym i 15,8 tys. PLN na rynku pierwotnym, a w Krakowie jest to 15,1 tys. PLN na rynku pierwotnym i 15,5 tys. PLN na wtórnym.

„W Krakowie na obu rynkach średnia cena za m2 wzrosła o ponad 25 proc. względem IV kwartału 2022 r. Wzrost cen na poziomie przekraczającym 15 proc. obserwujemy również w pozostałych dużych miastach. W Warszawie wzrost wyniósł 21 proc. na rynku wtórnym oraz 17 proc. na pierwotnym – wskazuje Jędrzej Lubasiński, analityk z PIE.

Średnio w największych miastach ceny najmu mieszkania wzrosły o 2 proc. r/r. W najdroższym mieście – Warszawie – wzrosły o 9 proc. r/r. W stolicy za wynajęcie mieszkania w IV kwartale 2023 r. trzeba było zapłacić średnio ponad 4400 zł. Kolejne miejsca zajmują Kraków, Wrocław oraz Gdańsk, w których ceny kształtują się w przedziale między 2900 zł a 3000 zł.

Liczba nowych ofert najmu w siedmiu największych miastach w IV kwartale 2023 r. zwiększyła się o 21 proc. W Warszawie podaż wzrosła o 36 proc., a we Wrocławiu o 34 proc. W ujęciu kwartalnym rynek najmu w 17 miastach uległ zmniejszeniu średnio o 10 proc. Spadek w ujęciu kwartalnym ma jednak charakter sezonowy i wynika ze znacznego wzrostu podaży mieszkań na wynajem w III kwartale 2023 roku w związku z zakończeniem roku akademickiego.

Najwięcej ofert mieszkań na wynajem pojawia się tradycyjnie w Warszawie, w której średnio w tygodniu przybywało ponad 2 tys. ogłoszeń. W pozostałych miastach liczba nowych ofert nie przekracza 1 tys. 


Podaż na mieszkania na wynajem

- Wzrost podaży mieszkań na wynajem wynika z wprowadzenia na rynek mieszkań zakupionych w 2021 r. w celach inwestycyjnych. Obserwowaliśmy wówczas wysokie zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych, jak i prywatnych, szukających bezpiecznej lokaty dla posiadanego kapitału. Najem mieszkania był wówczas opłacalny w porównaniu z oprocentowaniem lokat bankowych oraz 10-letnich obligacji skarbowych Wzrastająca podaż pod koniec roku to efekt wprowadzania na rynek nowych mieszkań z rekordowego 2021 r., w którym rozpoczęto budowę prawie 300 tys. mieszkań - podsumowuje Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju PIE.

Według najnowszych dostępnych danych w Polsce w 2023 roku od stycznia do listopada ukończono budowę 199 607 mieszkań, co oznacza, że wybudowano 15 355 mieszkań mniej niż w analogicznym okresie roku 2022 (spadek o 7,1 proc.). Budowę większości tych oddanych już do użytkowania mieszkań rozpoczęto w 2021 roku. 


Fot. Mieszkania w Krakowie/zdj. ilustracyjne/Wikipedia

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka