Norka w klatce na fermie norek. Fot. PAP/Lech Muszyński
Norka w klatce na fermie norek. Fot. PAP/Lech Muszyński

Wraca sprawa zakazu hodowli zwierząt futerkowych. „Będą szczodre odszkodowania”

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
„Zakaz hodowli zwierząt futerkowych nie powinien budzić kontrowersji; przygotowane są szczodre odszkodowania dla hodowców” - powiedziała posłanka Dorota Olko (Lewica). „Nie chcemy odszkodowań, chcemy uczciwie pracować” - zaznaczył Szczepan Wójcik, hodowca zwierząt futerkowych.

Zakaz hodowli zwierząt na futro - będzie ustawa?

Projekt ustawy, którego współautorką jest posłanka Małgorzata Tracz (KO), zakłada wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro oraz likwidację obecnie istniejących farm, oferując ich właścicielom rekompensatę finansową. Rozwiązania zawarte w projekcie przedstawiono w poniedziałek na pierwszym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro.

Posłanka Lewicy Dorota Olko, członkini tego zespołu, powiedziała PAP, że ma nadzieję, iż zakaz uda się przeprocesować w tej kadencji Sejmu. "Dwie trzecie Polaków opowiada się za tym zakazem, a 90 proc. polskich futer trafia na eksport. Przygotowane są szczodre odszkodowania, które pomogą się przebranżowić hodowcom, którzy musieliby się zamknąć. To jest projekt, który nie powinien budzić kontrowersji, najwyższy czas go wprowadzić w Polsce" - oświadczyła Olko.

Zaznaczyła, że zespół ds. hodowli zwierząt na futra zajmuje się tylko sprawą zwierząt futerkowych, i - jak zapewniła - obecnie nikt nie postuluje zakazu hodowli w ogóle.


"Mam nadzieję, że koalicja nie przestraszy się niewielkiej grupy, tak jak przestraszył się Jarosław Kaczyński" 

Olko zapytana została, czy zwierzęta futerkowe mogą wywołać konflikt w koalicji rządzącej. – Mam nadzieję, że koalicja nie przestraszy się niewielkiej grupy, tak jak przestraszył się Jarosław Kaczyński i wycofał się z „piątki dla zwierząt”. To jest silne lobby, ale mam nadzieję, że nie zastraszy posłów i posłanek, bo (...) mówimy tu o naprawdę wąskiej branży, z której prawie nikt w Polsce nie korzysta – odpowiedziała.

"Polska jest liderem w tej branży na świecie"

Również w poniedziałek w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. ochrony zwierząt, praw właścicieli zwierząt oraz rozwoju polskiego rolnictwa. Podczas spotkania omawiane były kwestie związane ze zwiększaniem konkurencyjności polskiego rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sektora chowu i hodowli zwierząt futerkowych oraz skorelowanych sektorów rolnych.

– Nie może być zgody na to, żeby grupka posłów, która ma swój określony światopogląd, razem z organizacjami antyhodowlanymi próbowała niszczyć branżę zwierząt futerkowych w Polsce – powiedział PAP Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, hodowca zwierząt futerkowych.

Podkreślił, że Polska jest liderem w tej branży na świecie. – Polska się rozwija i nie może być tak, że ktokolwiek zabrania komukolwiek prowadzenia legalnej działalności. Po nas przyjdzie ktoś inny. Po zwierzętach futerkowych przyjdą krowy i świnie. (...) Nie będzie zgody hodowców i rolników, żeby na czyjeś zawołanie tracić pracę. Jesteśmy całkowicie przeciwni takiemu rozwiązaniu –podkreślił. – Nie chcemy odszkodowań, my chcemy sami pracować uczciwie – dodał.

Zaznaczył, że 90 proc. ferm hodowlanych w Polsce jest w polskich rękach. Przyznał, że są w kraju duzi hodowcy duńscy czy holenderscy, ale - jak zaznaczył - jesteśmy w Unii Europejskiej i w każdej branży istnieje kapitał zagraniczny.

KW

Źródło zdjęcia: Norka w klatce na fermie norek. Fot. PAP/Lech Muszyński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka