Dariusz Szwed, fot. PKO BP
Dariusz Szwed, fot. PKO BP

Trzęsienie ziemi w dużym polskim banku. Wydano komunikat

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Dariusz Szwed złożył rezygnację z funkcji prezesa banku ze skutkiem na 14 lutego 2024 r. - poinformował bank w środowym komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyn decyzji prezesa.

Bank PKO BP wydał pilny komunikat

Komunikat banku jest bardzo lakoniczny.

"Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. (...) informuje, że 7 lutego 2024 r. Pan Dariusz Szwed złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również z członkostwa w Zarządzie Banku ze skutkiem na 14 lutego 2024 r. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia" - podano w komunikacie.

Rada nadzorcza PKO BP w kwietniu 2023 r. powierzyła Dariuszowi Szwedowi kierowanie pracami zarządu banku i powołała go na stanowisko wiceprezesa. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę pod koniec sierpnia 2023 r. na powołanie Szweda na prezesa PKO BP.


Kim jest Dariusz Szwed

Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru „Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025”.

 latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI. Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku.

Jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

ja

Na zdjęciu Dariusz Szwed, fot. PKO BP

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka