fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Kaczyński wskazał winnych zamieszania przed Sejmem. "Cel został osiągnięty"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Prezes PiS przekazał, że otrzymał od Straży Marszałkowskiej pismo w sprawie decyzji o niewpuszczaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do gmachu parlamentu. Jak przekazał, dokument ten ma być częścią działań procesowych przeciwko marszałkowi Szymonowi Hołowni.

Przepychanki przed budynkiem Sejmu

Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik w grupie polityków Prawa i Sprawiedliwości próbowali wejść w środę do Sejmu. Choć udało im się dostać na teren parlamentu, to nie dostali się do budynku, gdyż Straż Marszałkowska zamknęła wejście. Jarosław Kaczyński próbował negocjować, ale niewiele wskórał na rozmowach z przedstawicielami SM. Jak relacjonował potem, chodziło mu o uzyskanie od Straży Marszałkowskiej odpowiedniego pisma stwierdzającego, że na polecenie marszałka Sejmu mają nie wpuszczać Kamińskiego i Wąsika. Jak dodał, takie pismo PiS otrzymał. Akt ma teraz posłużyć Prawu i Sprawiedliwości w wytoczeniu procesu przeciwko Szymonowi Hołowni z art. 127 Kodeksu Karnego, który mówi o zamachu stanu.

Szef PiS mówił też, że "rząd 13 grudnia nie będzie trwał, my wierzymy, że jego losy w pewnym momencie się zakończą, a sprawa rozliczenia, odpowiedzialności i to taka, która byłaby dla kolejnych pokoleń ostrzeżeniem, że tego rodzaju zbrodnia (...) nie będzie bezkarna i podnoszenie ręki na suwerenność Polski, na nasze podstawowe interesy i podstawowe interesy polskiej rodziny (...) jest to coś, za co się bardzo dużo płaci".

Pytany, czy będą kolejne próby wejścia do Sejmu Kamińskiego i Wąsika, Kaczyński zaznaczył, że "nie będziemy podejmowali tego rodzaju prób wejścia, bo myśmy dzisiaj też takiej próby w gruncie rzeczy nie podejmowali". - Chodziło o to, żeby pewna część naszego klubu, te osoby najbardziej znane, porozmawiała z przedstawicielami Straży Marszałkowskiej i uzyskały to, co żeśmy uzyskali. To, że państwo dziennikarze ruszyli za nami, a w związku z tym pozostali zgromadzeni tutaj posłowie też - troszkę byli zdezorientowali - i ruszyli, doprowadziło do tego wszystkiego, co tutaj się działo. Nie było to naszym celem. No cóż, to przykry incydent, ale cel został uzyskany, materiały procesowe mamy - powiedział.


Kaczyński: Konstytucja jest całkowicie po naszej stronie

Kaczyński nawiązał też do medialnych doniesień, że koalicja rządząca ma przedstawić projekt uchwały dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. - Podobno przygotowuje się całkowicie nielegalne, łamiące konstytucję, depczące prawo w Polsce i depczące konstytucję, ośmieszające konstytucję uchwały - mówił. - To będzie już pokazem tego, że polska władza już nie tylko łamie konstytucję, ale po prostu się kryminalizuje - powiedział.

- My przez cały czas, także w czasie tych ośmiu lat, działaliśmy w zgodzie z prawem. Natomiast druga strona uznaje, że po prostu tylko ona ma prawo rządzić - stwierdził Kaczyński.

- Konstytucja jest całkowicie po naszej stronie, chociaż jest to konstytucja, którą należałoby zmienić, ale jeśli chce się ją zmienić trzeba mieć 2/3 w Sejmie i przeszło połowę w Senacie, przeprowadzić odpowiednią procedurę - długą i skomplikowaną. I wtedy ta zmiana jest możliwa, w tej kadencji takiej możliwości nie ma - ocenił.

Prezes PiS powiedział też, że na pewno będą podejmowane kolejne kroki prawne. - Ale też zdajemy sobie sprawę, że ta władza prawa nie przestrzega. Ale przyjdzie taki dzień, kiedy w Polsce będzie obowiązywało prawo, a takie artykuły jak zbrodnia z artykuły 127 (zamach stanu - PAP) są przedawnione po bardzo długim czasie i w związku z tym mam nadzieję, że odpowiednie wyroki zapadną. Przykro mi, że ludzie którzy rządzą dzisiaj Polską wydają się tego nie rozumieć - powiedział.

Dopytywany czy próby wejścia Kamińskiego i Wąsika do Sejmu będą podejmowane podczas kolejnych obrad, szef PiS powiedział: - "Będziemy działać tak, żeby to było skuteczne i żeby to było możliwie - że tak powiem - inspirujące dla obecnej władzy; żeby sobie zdała sprawę z tego, że idzie bardzo złą drogą".

Pytany na co liczy PiS, Kaczyński powiedział, że na zwycięstwo w kolejnych wyborach.


Wąsik: Dostałem dietę za styczeń, to jestem posłem, czy nie?

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił w środę, że Kamiński i Wąsik nie są posłami. - Niezależnie od tego, czy będą próbowali wejść "na masę", czy będą okrzyki, czy będą desantować się na spadochronach z wojskami powietrzno-desantowymi, czy będą próbowali zrobić patriotyczny podkop, czy wymyślą jeszcze jakąś inną historię - nie będą uczestniczyć w obradach Sejmu Rzeczpospolitej - stwierdził.

Pytany, kiedy pojawią się nowi posłowie w miejsce polityków PiS, Hołownia poinformował, że wysłał w tym tygodniu pismo do PKW, gdzie stanowczo wskazuje na obowiązki, które ma Komisja. Sugerował przy tym, że może tam dojść do patu w głosowaniu i remis 4:4. - Obowiązkiem Państwowej Komisji Wyborczej jest wskazać kolejną osobę do objęcia (mandatu) po panu Mariuszu Kamińskim i to grozi odpowiedzialnością - jeśli organ państwowy nie wywiązuje się na czas ze swoich obowiązków - powiedział Hołownia.

Tymczasem Maciej Wąsik przekazał, że - mimo wystawienia przez marszałka Szymona Hołownię postanowieniu o wygaszeniu mandatu - w styczniu otrzymał dietę na prowadzenie biura poselskiego. - To jestem posłem czy nie? - dopytywał. Polityk stwierdził, że jego rolą jest stawienie się w Sejmie, ponieważ tego oczekują od niego wyborcy. - Mam przy sobie wyrok, że wnioski marszałka Sejmu są nieważne - są obarczone wadą i zostały przyjęte z rażącym naruszeniem prawa - argumentował i przekonywał, że podobne zdanie wyrażają konstytucjonaliści i PKW.

- Marszałek Hołownia boi się dwóch posłów? Co to za środki bezpieczeństwa? To miał być otwarty, przyjazny Sejm, uśmiechnięty. To wielkie oszustwo - dodał. Kontynuując swój wywód, Maciej Wąsik ocenił, że niewpuszczanie go do budynku to "strach przed prawdą i opozycją".

ja

Na zdjęciu Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, prezes PiS Jarosław Kaczyński  wraz z posłami PiS przed Sejmem w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka