Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski. Fot. PAP/EPA/DEFENSE MINISTRY HANDOUT
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski. Fot. PAP/EPA/DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Ukraińcy wycofali się z ważnego miasta. „Obrona na korzystniejszych pozycjach”

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski zapowiedział na Facebooku w nocy z piątku na sobotę wycofanie wojsk ukraińskich z Awdijiwki - miasta, o które toczą się najbardziej zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

Syrski:  I tak odzyskamy Awdijiwkę

„W związku z sytuacją operacyjną, jaka rozwinęła się wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych pozycjach” - napisał Syrski.

„Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać nasze stanowiska. I tak odzyskamy Awdijiwkę” - dodał.


Wcześniej w piątek dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że armia ukraińska „z niewielkimi stratami” wycofała się z niektórych pozycji w Awdijiwce, a kilku żołnierzy ukraińskich dostało się do niewoli.

„Decyzja o wycofaniu została podjęta ze względu na ratowanie personelu i poprawę sytuacji operacyjnej” – napisał w Telegramie Tarnawski i dodał, że ukraińscy żołnierze wycofują się ze zniszczonych pozycji i okopują się na nowych liniach obrony.

„W sytuacji, gdy wróg idzie po trupach swoich żołnierzy i ma przewagę w liczbie pocisków dziesięć do jednego, pod ciągłym bombardowaniem, była to jedyna słuszna decyzja” – napisał Tarnawski. Zastrzegł jednak, że nie dopuszczono do otoczenia Awdijiwki przez oddziały rosyjskie.


"Priorytetem jest ratowanie życia naszych żołnierzy"

„Podkreślam, że priorytetem jest ratowanie życia naszych żołnierzy. Dlatego w razie potrzeby przenoszą się na nowe stanowiska” - oświadczył.

Tarnawski zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia w dalszym ciągu „utrzymuje miasto” oraz że kontynuowane będzie wysyłanie na miejsce posiłków i dodatkowej amunicji. – Wróg nadal atakuje artylerią i masowymi bombardowaniami, praktycznie ścierając miasto z powierzchni ziemi. Rzuca do ataku wszystkie swoje rezerwy, przesuwając je z innych kierunków i próbuje przebić się przez naszą obronę - ocenił.


Awdijiwka jest obecnie miejscem najbardziej zaciętych walk

Położona na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim Awdijiwka jest obecnie miejscem najbardziej zaciętych walk. Rosjanie odnoszą postępy w walkach i mogą okrążyć miasto. Awdijiwka jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 r. i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka jest niemal całkowicie zniszczona.

KW

Źródło zdjęcia: Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski. Fot. PAP/EPA/DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka