Pixabay.com
Pixabay.com

Podwyżki wynagrodzeń już pewne. Kto dostanie najwięcej?

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Ponad 60 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje w tym roku podwyżki wynagrodzeń. Choć wzrost pensji ma objąć niemal wszystkie sektory, to niektórzy zatrudnieni odczują je wyraźniej od pozostałych.

Badanie: Szykują się podwyżki dla ponad połowy pracowników

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że niemal połowa firm w Polsce deklaruje podniesienie pracownikom pensje o co najmniej 7 proc. w 2024 roku, a 3 proc. przedsiębiorstw planuje podwyżki rzędu 16-19 proc. Kto może liczyć na największe korzyści?

Zestawienie opracowane przez ekspertów z platformy edukacyjnej Preply, pokazuje, że jednym z najbardziej uprzywilejowanych pod względem finansowym sektorów będzie SSC (Shared Service Center) i BPO (Business Process Outsourcing), czyli branża nowoczesnych usług dla biznesu. Aż 31 proc. firm działających w tym obszarze planuje rekrutację nowych pracowników. Przewidywany wzrost zatrudnienia w całym sektorze na 2024 rok wynosi 400 tysięcy osób. Według Raportu Płacowego Antal już w ubiegłym roku pensje specjalistów i menadżerów skoczyły średnio o 7 proc.. Na ich wysokość duży wpływ miał poziom znajomości języków obcych.


Kto może liczyć na wyższe zarobki?

– Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby znające kilka języków obcych. Angielski to obecnie branżowy standard, ale już niemal co druga firma szuka pracowników posługujących się biegle francuskim lub niemieckim, zwłaszcza w sektorze finansów i obsługi klienta – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Choć w 2023 roku całościowo branża IT odnotowała zaledwie 1 proc. wzrost wynagrodzeń, w niektórych sektorach zapotrzebowanie na specjalistów wciąż jest ogromne, a to przekłada się na wysokość pensji.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć zwłaszcza specjaliści z obszaru cross-functional z kompetencjami programowania i zarządzania projektami, a także na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych. W 2023 roku podwyżki w tych specjalizacjach wyniosły średnio 22 proc.. Wyraźnie wyróżnia się także sektor cyberbezpieczeństwa.

Które branże najbardziej podniosą pensję?

Pozycję lidera wzrostu wynagrodzeń w Polsce w ubiegłym roku zajęła branża prawnicza. Zarobki specjalistów poszybowały w górę o 11 proc. – warto zaznaczyć, że tę wartość wyliczono, sumując pensje prawników pracujących w kancelariach oraz prawników korporacyjnych (na różnych stanowiskach i szczeblach kariery). Prawnik in-house zatrudniony przez przedsiębiorstwo mógł liczyć na pensję nawet do 25 tysięcy złotych brutto. Według prognoz, w najbliższych miesiącach pensja ta najpewniej wzrośnie o kolejne 10-15 proc.

Obiecująco wygląda też kariera powiązana z kontrolą finansową. Preply, powołując się na dane prezentowane przez Trenkwalder, podkreśla, że większość firm deklaruje dalszy wzrost wynagrodzeń osób w tym sektorze.

W tej branży podwyżki przekroczą 20 proc.

W branży marketingowej na podwyżki mogą liczyć pracownicy specjalizujący się w bardzo konkretnych, wąskich dziedzinach marketingu online. W ubiegłym roku podwyżki rzędu nawet 20% otrzymali eksperci od digital marketingu i e-commerce. W cenie byli też traffic managerowie i specjaliści od mediów społecznościowych, SEM, SEO, UX oraz UI.

– Ważnym trendem w branży marketingowej jest również wzrost zapotrzebowania na ekspertów od rozwoju biznesu i marketingu na rynkach zagranicznych. Ceniona jest tu zwłaszcza znajomość języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego – podpowiada Sylvia Johnson z Preply.
Zestawienie zamykają sektory farmacji i HR (Human Resources). Ten pierwszy w ubiegłym roku odnotował średni wzrost wynagrodzeń specjalistów i menadżerów o 8%.

W przypadku HR wzrost pensji jest bezpośrednio związany z odwilżą w innych sektorach. Firmy poszukują nowych pracowników, więc doświadczeni specjaliści zajmujący się rekrutacją są na wagę złota.
Wszystko wskazuje na to, że ta dobra passa się utrzyma, szczególnie w przypadku ekspertów w zakresie marketingu cyfrowego, e-commerce i social mediów, a także specjalistów w obszarze badań klinicznych.

Nowe trendy na rynku. Wiele branż ulegnie zmianie

Sylvia Johnson podkreśla, że, wybierając ścieżkę kariery lub planując przebranżowienie, warto patrzeć na ogólne trendy i tendencje rynkowe – i na tej podstawie dobierać kompetencje, które chcemy rozwijać.

– W 2024 roku istotnymi trendami na rynku będą wdrażanie cyfrowych rozwiązań, rozwój sztucznej inteligencji i otwarcie się na nowe rynki zagraniczne. Polskie przedsiębiorstwa będą szukać pracowników z innych kontynentów, takich jak Azja, Ameryka Południowa czy Afryka. Znajomość dodatkowego, mniej popularnego języka będzie kluczowa w znalezieniu dobrze płatnej pracy z perspektywą częstych podwyżek. Kompetencje lingwistyczne w zakresie języków obcych to wspólny mianownik dla wszystkich profesji, które znalazły się w naszym zestawieniu – podkreśla.

Tomasz Wypych

Fot. Portfel, złotówki. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo