fot. MSZ
fot. MSZ

Sikorski obejmie nowe stanowisko w UE? Wiele na to wskazuje

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Radosław Sikorski niebawem zostawi polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rzecz nowej funkcji w Unii Europejskiej? Media spekulują, że polityk KO miałby objąć nowo powstający urząd specjalnego komisarza do spraw obronności UE.

Nowy komisarz w UE? Von der Leyen jest na "tak"

Możliwy polityczny transfer Sikorskiego opisuje portal POLITICO. Serwis donosi, że o sprawie zrobiło się głośno podczas niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała podczas swojego wystapienia, że rozsądne byłoby utworzenie stanowiska specjalnego komisarza ds. obrony.

- Gdybym była przewodniczącą następnej Komisji Europejskiej, miałabym komisarza ds. obrony - powiedziała Ursula von der Leyen.


Radosław Sikorski wśród kandydatów

Szansa na utworzenie takiego stanowiska jest wysoka. Za powołaniem komisarza opowiada się Europejska Partia Ludowa, która obecnie współrządzi w Parlamencie Europejskim. Wśród potencjalnych nazwisk, które typuje się do obsadzenia nowego stanowiska wymienia się m.in. polskiego ministra.

- On zdecydowanie tego chce - powiedział o Sikorskim jeden z dyplomatów cytowany przez POLITICO. Dodał też, że wspomniane stanowisko najprawdopodobniej powstanie.

-  Z obronnością może być związany znaczny pakiet finansowy. Potrzebny byłby więc ktoś, kto by to nadzorował - wyjaśnił informator serwisu.

Wśród ewentualnych kontrkandydatów Sikorskiego wymienia się m.in. premier Estonii, Kaję Kallas, która jest autorką planu dostarczenia Ukrainie 1 miliona pocisków do marca 2024 r od Unii Europejskiej.

Miller: Dla Sikorskiego to za mało

Sprawa zrobiła się głośna medialnie. Ewentualne powstanie nowego stanowiska i kandydatury Sikorskiego skomentował europoseł i były premier Leszek Miller.

- Byłby dobry, ale takie stanowisko dla pana Sikorskiego to stanowczo za mało - stwierdził polityk w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski.

MB

Fot. Radosław Sikorski. Źródło: MSZ/Konrad Laskowski

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka