Wybór formy opodatkowania. Fot. Canva/CC0
Wybór formy opodatkowania. Fot. Canva/CC0

Kluczowy dzień dla przedsiębiorców. Jedna decyzja zaważy na ich finansach

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas na wybór formy opodatkowania na 2024 rok. Opcje są trzy: skala podatkowa (zasady ogólne), podatek liniowy oraz ryczałt. Warto sprawdzić, który z wymienionych sposobów rozliczenia z fiskusem będzie najlepszy.

Ostatni dzień wyboru formy opodatkowania 

Tylko do dziś 20 lutego, przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania na 2024 rok. Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG mogą to zrobić w formie elektronicznej, przez Konto Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl. Trzeba jedynie wypełnić formularz CEIDG-1.

Przed wyborem najważniejsze jest się zastanowić i przeliczyć, którą formę opodatkowania wybrać. – Mam przekonanie, że takie kalkulacje powinny być intuicyjne i nie mogą przysparzać przedsiębiorcom problemów. Jednak obecnie ustalenie odpowiedniej formy opodatkowania to nie lada wyzwanie. Podatnik musi brać pod uwagę nie tylko wysokość swoich przychodów i kosztów, ale również liczbę posiadanych dzieci, zatrudnienie i dochody współmałżonka. Konieczne jest też uwzględnienie planowanych inwestycji np. termomodernizacji, a także weryfikacja, czy może skorzystać z innych ulg – wyjaśnia doradca podatkowy inFakt Piotr Juszczyk w rozmowie z TVN24. 


Którą formę opodatkowania wybrać 

Tak, jak już wspominaliśmy, każdy podatnik ma do wyboru jedną z trzech opcji. Jest to: skala podatkowa (zasady ogólne), podatek liniowy oraz ryczałt. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą pierwszą z opcji, skorzystają z 12 proc. stawki PIT w I progu podatkowym. Niski podatek płacą tylko przedsiębiorcy, których dochody nie przekroczą 120 000 zł w ciągu roku podatkowego. Oprócz podatku podatnicy muszą pamiętać o tym, że są zobowiązani zapłacić 9 proc. składkę zdrowotną. W tym kontekście opłaca rozliczać się ze współmałżonkiem - jeden z małżonków zarabia powyżej 120 tys. zł, a drugi o wiele mniej. Wówczas dzieli się łączne dochody małżonków na dwa, a następnie z tej kwoty oblicza się podatek, mnożony razy dwa. Osoby w ten sposób się rozliczające zapłacą o wiele mniejszy podatek, niż gdyby robiły to osobno. 

Drugą z opcji, czyli podatek liniowy, powinni rozważyć podatnicy, którzy mają wysokie dochody i koszty w swojej działalności gospodarczej. Z tego opodatkowania - co warto zaznaczyć - nie mogą skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a jednocześnie świadczą usługi dla byłego lub obecnego pracodawcy. Trzeba też pamiętać, że przy podatku liniowym nie skorzystamy z wielu ulg podatkowych oraz nie będziemy mogli rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Natomiast jeżeli chodzi o ryczałt, to przedsiębiorcy, którzy go wybiorą będą płacić podatek dochodowy od uzyskanego przychodu (nie dochodu), co oznacza, że nie pomniejszą przychodów o poniesione koszty. Opcja tą powinni się zainteresować głównie przedsiębiorcy, którzy wykonują prace budowlane lub wykonują usługi specjalistyczne. Tutaj pojawia się także problem składki zdrowotnej, która ustalana jest od dochodów, a jeżeli przedsiębiorca przekroczy limit, to może dopłacić nawet kilka tysięcy podatku zdrowotnego.  

MP

Wybór formy opodatkowania. Fot. Canva/CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka