Monika Pawłowska przyjmie mandat po Mariusz Kamińskim. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Monika Pawłowska przyjmie mandat po Mariusz Kamińskim. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Pawłowska nie posłuchała Kaczyńskiego. Podjęła decyzję ws. mandatu

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 175
Monika Pawłowska zdecydowała się przyjąć mandat poselski za Mariusza Kamińskiego. Po ślubowaniu zamierza złożyć wniosek o dołączenie do klubu Prawa i Sprawiedliwości, ale tu może pojawić się problem, ponieważ prezes PiS Jarosław Kaczyński deklarował, że jeśli któryś z polityków przyjmie mandat po Kamińskim i Macieju Wąsiku, nie wejdzie w skład klubu.

Pawłowska przyjmuje mandat po Kamińskim 

"Odpowiadając na pismo Marszałka Sejmu RP, podjęłam decyzję o przyjęciu propozycji objęcia mandatu poselskiego. Złożę wniosek o dołączenie do Klubu PiS po ślubowaniu, jednocześnie pozostając aktywnym członkiem partii" – napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji Onet.pl Monika Pawłowska. 

Pawłowska dostała od klubu PiS inną propozycję, ale nie zdecydowała się jej przyjąć. Posłanka miała wystartować w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego z "jedynką" w okręgu obejmującym m.in. Chełm i okoliczne powiaty. – Wszystko zależy od pani Moniki Pawłowskiej, która jest członkiem zarządu województwa lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości i która była proponowana na pozycję numer 1 w okręgu chełmskim. A jaka będzie ostateczna decyzja Moniki Pawłowskiej? Czekamy na odpowiedź – mówił jeszcze jakiś czas temu Przemysław Czarnek, szef lubelskiego PiS.

Pawłowska niechciana w PiS 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku stycznia, pytany o kwestię możliwego przyjęcia mandatów poselskich po Wąsiku i Kamińskim, odpowiedział: – My nie widzimy możliwości obsadzania tych mandatów przez kolejnych na liście.


– Natomiast wiemy, że jeżeli chodzi o te osoby, które na tych listach były wysoko, można liczyć na ich lojalność, natomiast jeśli chodzi o tych, co byli tam niżej, to mam nadzieję, że można liczyć na ich lojalność – powiedział. Zaznaczył, że jeśli któryś z polityków przyjmie mandat po obu politykach PiS, nie wejdzie w skład klubu PiS.

Kim jest Monika Pawłowska?

Monika Pawłowska uzyskała mandat posła Sejmu IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia partii Wiosna, następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy. W marcu 2021 opuściła klub i partię Wiosna, przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina i zostając posłanką niezrzeszoną. We wrześniu 2021 opuściła Porozumienie i kolejnego dnia poinformowała o przystąpieniu do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zostając następnie członkinią tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała z list PiS otrzymując 10 789 głosów, zajmując pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce.

Spór o mandat Kamińskiego i Wąsika 

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Obaj odwołali się od postanowień marszałka, a Hołownia skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Niezależnie od tego politycy PiS wnieśli odwołania do Izby Kontroli SN. Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika.

Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego; w obu przypadkach powołano się na ułaskawienie prezydenta z 2015 r., gdy obaj b. szefowie CBA byli skazani nieprawomocnie. Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego, skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go. Tego samego dnia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.

Marszałek Sejmu wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami, a ich mandat wygasł na skutek skazującego ich wyroku sądu. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości.

MP

Monika Pawłowska przyjmie mandat po Mariusz Kamińskim. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka