Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Sikorski o europejskich siłach reagowania. Ma jedno „ale”

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Europa powinna, w dodatku do armii narodowych, stworzyć własne siły reagowania; przestrzegam przed mówieniem o armii europejskiej, bo to stwarza wrażenie, że będziemy łączyć armie narodowe, uważam, że na to nie ma szans - powiedział we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji był też pytany, czy zostanie unijnym komisarzem ds. obronności.

"Powinniśmy przygotowywać się na odstraszanie Putina"

Sikorski był pytany w TVN24, czy powinniśmy szykować się na wojnę w Europie, w krajach NATO. – Powinniśmy przygotowywać się na odstraszanie Putina. (...) Słabość prowokuje, siła odstrasza, musimy zbudować swoją siłę – podkreślił szef MSZ.

Według niego, możemy to zrobić przede wszystkim wydając odpowiednie środki na obronność. 

– Polska od 15 lat, w odróżnieniu od większości europejskich sojuszników NATO, wydawała 2 proc. PKB na obronność i za rządów PiS, i za rządów PO, tu mamy zgodę narodową. PiS podwyższył to do 3 proc., myśmy to utrzymali i jeszcze szukamy dodatkowych środków – powiedział szef MSZ.


Czy Sikorski będzie unijnym komisarzem ds. obronności

Sikorski był też pytany, czy będzie unijnym komisarzem ds. obronności. Sugestię, że należy utworzyć taki urząd przedstawiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. – Takie stanowisko powinno powstać – odpowiedział Sikorski.

Dodał, że do niedawna zasiadał w podkomisji ds. obrony PE, a teraz będzie to już „pełna komisja”. Jak zaznaczył, stworzenie stanowiska komisarza ds. obronności to był postulat Europejskiej Partii Ludowej i także polskiej delegacji w PE.

– Wśród postulatów było też stworzenie połączonego dowództwa, wzmocnionej brygady do interwencji na obrzeżach UE, ale raczej złożonej z ochotników z państw członkowskich, a nie z pododdziałów z państw członkowskich. Ja przestrzegam przed mówieniem o armii europejskiej, bo to stwarza wrażenie, że będziemy łączyć armie narodowe, uważam, że na to nie ma szans, uważam, że Europa powinna w dodatku do armii narodowych stworzyć własne siły reagowania – powiedział Sikorski.


Minister Sikorski w lutym z wizytą w USA

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie polskie MSZ, minister Sikorski będzie w dniach 21-26 lutego przebywać z wizytą w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Sikorski zapytany w TVN24 o agendę tego wyjazdu poinformował, że udaje się do Nowego Jorku „na debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na rocznicę inwazji rosyjskiej, a potem do Waszyngtonu na ważne spotkania”.

Dopytywany, czy jego wizyta stanowi przygotowanie do marcowego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem, Sikorski powiedział: „oczywiście będziemy rozmawiać o tych najważniejszych kwestiach natowskich, transatlantyckich i polsko-amerykańskich”.


Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała w czwartek, że prezydent USA Joe Biden przyjmie 12 marca na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska. Jak dodała, „przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy” przed rosyjską agresją. Spotkanie obu liderów z prezydentem USA zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Biały Dom zapowiedział, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski wspólnie skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Szef MSZ pytany, czy to nie jest wyjątkowa okoliczność, że prezydent USA spotyka się i z polskim prezydentem, i z premierem zaznaczył, że bywało już tak w przeszłości. 

– Był szczyt natowski, na którym był i prezydent i premier. Mamy trochę nietypowy system konstytucyjny. W USA prezydent jest jednocześnie szefem rządu, a u nas władza wykonawcza jest podzielona, nie widzę w tym nic złego – podkreślił.

Co będzie robił Sikorski w USA

Według MSZ w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej okupowanym terytoriom Ukrainy oraz w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. sytuacji na Ukrainie. Przeprowadzi także serię rozmów bilateralnych, między innymi z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

MSZ dodało, że w Waszyngtonie minister Sikorski spotka się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, z którym omówi kwestię wojny na Ukrainie, współpracę polsko-amerykańską w zakresie bezpieczeństwa, walkę z dezinformacją rosyjską oraz przygotowania do tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie. Szefowie dyplomacji Polski i USA zainaugurują także obrady 15. Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego.

Sikorski weźmie też udział w dyskusji połączonej z wykładem w think tanku Atlantic Council pt. Three steps to victory oraz odbędzie rozmowy z byłym Sekretarzem Obrony USA Gen. Jamesem Mattisem i przedstawicielami kongresu USA.

Podczas pobytu w Waszyngtonie szef polskiego MSZ na też wręczyć odznaczenie Bene Merito pułkownikowi Romualdowi Lipińskiemu, weteranowi spod Monte Cassino i wieloletniemu działaczowi środowisk polonijnych.

KW

Źródło zdjęcia: Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo