Łosoś wędzony w sklepach w Polsce. Jakie zebrał oceny. Fot. Pixabay
Łosoś wędzony w sklepach w Polsce. Jakie zebrał oceny. Fot. Pixabay

Alarm dla klientów. Pasożyty w rybach

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Wśród sprawdzonych produktów rybnych są również te dostępne w popularnych dyskontach w Polsce. Badania 20 różnych wędzonych łososi sprzedawanych w sieciach handlowych przeprowadził niemiecki ÖKO-TEST. Na polskich półkach łatwo o wędzone łososie z gorszymi ocenami jakości.

Wędzone łososie przebadane. Na co zwrócono uwagę

Wędzone łososie od lat cieszą się popularnością na polskich stołach. Wiele z nich pochodzi od zagranicznych producentów. Niemiecki ÖKO-TEST przepadał wędzone łososie nie tylko pod kątem obecności bakterii, pasożytów, salmonelli, metali ciężkich i pozostałości antybiotyków. Sprawdził także termin przydatności do spożycia popularnego produktu. 

Wędzone łososie sprawdzono również pod kątem wyglądu, zapachu i smaku.

Pasożyty w trzech produktach rybnych w sklepach

Wiadomo, że eksperci w trzech rodzajach wędzonych łososi wykryli nicienie. To pasożyty, których nie można dostrzec gołym okiem. 

Nie uznano tych produktów za szkodliwe dla zdrowia, jednak w ogólnej klasyfikacji z tego względu zostały im odjęte punkty.

Chodzi o trzy produkty: Followfish Sockeye Wild Salmon (oceniony ogólnie jako „dobry”), Krone Fish Kodiak Wild Salmon (oznaczony jako „zadowalający”) oraz Youkon Wild & Red Youkon Wild Salmon („zadowalający”). 

Z kolei w „Irish Sea Spray Organic Irish Salmon” znaleziono zwiększoną liczbę bakterii, przyznając mu ogólną ocenę „dostateczną”.

Łosoś wędzony w sklepach w Polsce. Jakie zebrał oceny

Dla polskiego klienta ważne jest to, że część produktów można kupić w dyskontach i hipermarketach działających w naszym kraju. 

Łosoś wędzony „Fjord Krone Sockeye Wild Salmon” z dyskontu Norma dostał ocenę „dobrą”. Identyczną oceną może pochwalić się łosoś wędzony „Gut Bio” z sieci Aldi. Ale w przypadku drugiego z produktów punkty odjęto m.in. za wygląd.

Dla polskiego klienta ważne są także wyniki dotyczące łososia wędzonego „Almare Skandinavischer Räucherlachs” dostępnego w sklepach Aldi i norweskiego łososia wędzonego firmy Nautica z Lidla, który także można kupić w naszym kraju.

Łososie wędzone sprzedawane pod tymi markami uzyskały ocenę „zadowalającą”. Zalecono spożycie każdego z tych produktów przed upływem terminu ważności. Alternatywą byłaby wcześniejsza data przydatności podana na opakowaniu.

Najwyższą ocenę - bardzo dobrą - w badaniach uzyskał jedynie dziki wędzony łosoś firmy „Gottfried Friedrichs”.


W żadnym z produktów nie stwierdzono problemów z salmonellą ani metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, ani pozostałościami antybiotyków.

KW

Źródło zdjęcia: Łosoś wędzony w sklepach w Polsce. Jakie zebrał oceny. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka