Premier rządu Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak
Premier rządu Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

Będzie nowe ministerstwo. Rząd się powiększy

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
1 marca powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach - zakłada przyjęte we wtorek przez rząd rozporządzenie ws. utworzenia resortu przemysłu - podało KPRM. W jego kompetencjach znajdzie się dział „gospodarka złożami kopalin”. Wyborcza.pl podała w poniedziałek, że rząd Donalda Tuska „w sumie liczy około 134 osoby”.

Ministerstwo Przemysłu od 1 marca

„Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu, przedłożone przez Minister Przemysłu” - poinformowała we wtorkowym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jak dodano, Ministerstwo Przemysłu zostanie powołane 1 marca 2024 r.

„Nowy resort powstanie z wyłączenia z Ministerstwa Aktywów Państwowych komórek organizacyjnych, które zajmują się sprawami działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin” - podano w komunikacie. Dodano, że zatrudnieni tam pracownicy odpowiadają za realizację zadań, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego.

„Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin” - wskazano.

Zgodnie z komunikatem, siedzibą Ministerstwa Przemysłu będą Katowice.

Szefową Ministerstwa Przemysłu jest Marzena Czarnecka.


Rząd Donalda Tuska - ile osób liczy

Wyborcza.pl podała w poniedziałek, że rząd Donalda Tuska liczy obecnie 112 ministrów i wiceministrów z premierem: „W sumie cały rząd liczy około 134 osoby, jeśli wliczymy także dyrektorów generalnych ministerstw czy osoby na dodatkowych funkcjach (np. szef sztabu WP czy szef gabinetu), które również są częścią kierownictwa resortów”.

Radę Ministrów tworzy 27 ministrów.


Rząd Mateusza Morawieckiego - ile osób liczył

Dla porównania rząd Mateusza Morawieckiego w rekordowym momencie, czyli w marcu 2018 roku liczył 126 ministrów i wiceministrów. 

W najliczniejszym momencie w marcu 2020 r. w rządzie Zjednoczonej Prawicy było 20 ministerstw, w najmniej licznym w październiku 2020 r. - 14, a przed końcem kadencji - 17. 

Przed wyborami w radzie ministrów zasiadało 28 ministrów.

KW

Źródło zdjęcia: Premier rządu Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka