Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS

Bodnar zabiega o zniesienie art. 7. Bruksela daje zielone światło

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plan reform dotyczących sądownictwa w Polsce. – Plan, który ma odbudować praworządność w Polsce, jest realistyczny – powiedziała na konferencji prasowej wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Bruksela może przychylić się do zniesienia procedury z art. 7 z Traktatu o UE, którą nałożyła na Polskę za rządów PiS na skutek sporu o reformę sądownictwa.

Pozytywna reakcja UE na plan Bodnara 

Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plany reform sądownictwa w Polsce. Jego plan zakłada, że dzięki nim Komisja Europejska odblokuje miliardy złotych z KPO oraz zniesie procedurę z art. 7 w kwestii praworządności. – Jestem bardzo wdzięczny państwom UE za kredyt zaufania – oznajmił minister sprawiedliwości. 


– To, co było podkreślane w czasie tej debaty, to to, aby zwracać uwagę, że wszystkie te reformy są przeprowadzone zgodnie z regułami rządów prawa - żeby nie iść na skróty, żeby starać się uzyskać możliwie szeroki konsensus dla zmian, które są wprowadzane – powiedział minister sprawiedliwości. 

– Myślę, że bardzo pozytywna reakcja ze strony państw członkowskich wiąże się także z pewnym poziomem zaufania, że zrobimy wszystko w taki sposób, że będzie to przewidywalne i zgodne z podstawowymi standardami praworządności, z podstawowymi standardami przyjmowania ustawodawstwa. Jestem bardzo wdzięczny państwom członkowskim za ten kredyt zaufania" - dodał Bodnar.

Jourova: "Jeszcze dużo pracy do wykonania"

Udział w konferencji wzięła również wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Jej zdaniem, plan przedstawiony przez ministra Bodnara na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych spotkał się z pozytywną reakcją państw członkowskich. Ponadto uznała, że koncepcja jest realistyczna. 

– Plan przedstawiony przez ministra Bodnara to krok, który może doprowadzić do zakończenia procedury wobec Polski na podstawie art. 7, ale jest jeszcze dużo pracy do wykonania – dodała Jourova. 

MP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka