Czy młodzi nabywcy mieszkań znów szturmują rynek mieszkań? Statystyki pokazują, że tak. Fot. Pixabay
Czy młodzi nabywcy mieszkań znów szturmują rynek mieszkań? Statystyki pokazują, że tak. Fot. Pixabay

Kredyty z dopłatą przyciągnęły młodych. Szturm na rynek mieszkań

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Czy młodzi nabywcy znów szturmują rynek mieszkań? Statystyki pokazują, że tak, ale ich aktywność na rynku nie jest przypadkowa. Eksperci przekonują, że jest ściśle związana z dopłatami do kredytów w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent.

Do grona nabywców mieszkań powróciły osoby poniżej 30 roku życia

Koniec ubiegłego roku na rynku mieszkaniowym charakteryzował się nie tylko dynamicznym wzrostem cen mieszkań, które biją kolejne rekordy. Autorzy raportu Barometr Metrohouse i Credipass zaobserwowali kolejny ciekawy element krajobrazu tego rynku. Do grona nabywców mieszkań powróciły osoby poniżej 30 roku życia, którzy w IV kw. ubiegłego roku stanowiły 22 proc. wszystkich kupujący. To duża zmiana w porównaniu chociażby do II kw. 2023 r., kiedy „młodzi nabywcy” odpowiadali zaledwie za 8 proc. transakcji. Pamiętajmy jednak, że był to czas, kiedy klienci nie mogli liczyć na wsparcie rządowych.


Wszystko zmienił Bezpieczny Kredyt 2 procent

Wszystko zmienił Bezpieczny Kredyt 2 procent, który stał się głównym motorem napędzającym zakupy w tej grupie wiekowej. Dzięki programowi nabywcy uzyskali zarówno lepsze możliwości wyliczania zdolności kredytowej, a dopłaty do kredytów zagwarantowały im preferencyjne warunki finansowania na 10 kolejnych lat. Warto było stać się beneficjentem programu. Jak obliczają Eksperci finansowi Credipass, przeciętna rata kredytu na 350 tys. zł na 30 lat w programie była niższa o 47 proc. od przeciętnej średniej raty kredytu udzielonego na warunkach standardowych. W tym kontekście nie zaskakują statystyki, które wskazują, że w ramach programu przyjęto ponad 100 tys. wniosków o ten kredyt, a w końcówce roku stanowił on 60 proc. wolumenu wszystkich wypłaconych środków.


Jakie mieszkania kupują młodzi Polacy

W przekroju wszystkich transakcji zawartych przez pośredników Metrohouse w IV kw. 2023 r. najmłodsi nabywcy, poniżej 30 roku życia kupowali lokale o średnim metrażu 53 m kw. W transakcjach dominują mieszkania od 46 do 55 m kw., chociaż 19 proc. lokali stanowią te największe – o metrażu ponad 66 m kw. Z ankiet posprzedażowych przeprowadzonych w IV. kw. 2023 roku wynika, że wśród osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość niekwestionowanym liderem są mieszkania dwupokojowe o metrażu do 50 m kw., które odpowiadają za co trzecią transakcję. Z uwagi na coraz wyższe wzrosty cen w największych miastach, zainteresowaniem cieszą się również lokalizacje podmiejskie, które o ile są dobrze skomunikowane z ośrodkami miejskimi, stanowią świetną alternatywę dla mieszkania w mieście.

Co ciekawe, jak wynika z analizy Metrohouse, średnia cena transakcyjna kupowanych mieszkań przez osoby poniżej 30 roku życia wyniosła 440 tys. zł. Kwota ta jest zbieżna z maksymalną zdolnością kredytową dla singla zarabiającego miesięcznie 5 tys. zł netto w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Zdolność kredytowa w programie była liczona znacznie łagodniej

– Warto pamiętać, że zdolność kredytowa w programie była liczona znacznie łagodniej. Nasz przykładowy singiel kupując mieszkanie w ramach BK2% miał zdolność kredytową na poziomie nawet ponad 470 tys. zł. Dziś przy takich zarobkach, przy standardowym kredycie może liczyć co najwyżej na 355 tys. zł. Różnica jest więc znaczna – podsumowuje Patryk Nowak, Regionalny Menadżer Sprzedaży Credipass.

Przypomnijmy, że trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych na zakup mieszkania może pożyczyć 687 tysięcy złotych. To kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. I stało się to pomimo faktu, że wtedy kredyty były 2-3 razy tańsze. Do takiej poprawy rękę przyłożył przede wszystkim prawie 30-proc. wzrost średniej pensji.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Czy młodzi nabywcy mieszkań znów szturmują rynek mieszkań? Statystyki pokazują, że tak. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka