Protest rolników w Świecku. Fot. PAP/Lech Muszyński
Protest rolników w Świecku. Fot. PAP/Lech Muszyński

Barierki przed Sejmem, Ratusz powołuje specjalny sztab. Warszawa gotowa na protest

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Już dziś odbędzie się "Marsz Gwiaździsty na Warszawę". Przed Pałacem Kultury i Nauki zgromadzą się tłumy rolników, którzy udadzą się pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Policja i Ratusz ostrzegają mieszkańców przed utrudnieniami w ruchu drogowym i wprowadzają trasy zastępcze dla komunikacji miejskiej. Przed Sejmem pojawiły się barierki.

Pierwszy protest rolników w Warszawie 

Już blisko dwa tygodnie trwa 30-dniowy protest rolników. Decyzje o akcji protestacyjnej podjął m.in. zarząd NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Powodem strajku jest niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku. Rolnicy wyrażają też swój sprzeciw wobec wdrożenia "Zielonego Ładu", który zakłada m.in. znaczne restrykcje w hodowli zwierząt.

Salon24.pl: Relacja z protestu rolników w Warszawie


Rolnicy protestują w dużych miastach, m.in. w Krakowie, Wrocławiu czy Kielcach. Na wtorek (27 lutego) zaplanowano natomiast pierwszą demonstrację w Warszawie. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało, że uczestnicy zgromadzenia zbiorą się na placu Defilad około godz. 11. Stamtąd przejdą ulicami: Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży na Wiejską przed gmach Sejmu RP. Następnie ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi przemaszerują przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.

"Organizatorzy zgłosili zgromadzenie na 10 tys. uczestników i zapewniają, że przemarsz będzie pokojowy i pieszy, ponieważ do Warszawy nie można wjeżdżać pojazdami rolniczymi. Zakończenie zgromadzenia planowane jest około godz. 15" - poinformował stołeczny ratusz.


Sejm zabezpieczony przed rolnikami 

Z racji, że na trasie marszu jest Sejm RP, przed gmachem ponownie pojawiły się barierki. O sprawie poinformował poseł PiS Andrzej Śliwka, publikując nagranie, na którym widać, jak są one rozstawiane. "Tak wygląda uśmiechnięta Polska i barierki przed polskim Sejmem. Pojawiła się także policja. Brawo, panie Szymonie" – napisał. 

Sprawę skomentował też Przemysław Czarnek. "Pan Szymon Hołownia gościnny wobec rolników. Przygotowuje się na przyjęcie mieszkańców polskiej wsi. Panie Szymonie, proszę się nie bać. To Naród jedzie do Pana. Sejm miał być otwarty podobno. Co? Tylko dla lewaków od waszego Zielonego Ładu?" – pyta były minister edukacji.


Powołanie specjalnego sztabu 

Ratusz przekazał, że w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa zostanie powołany sztab z udziałem m.in. Zarządu Transportu Miejskiego oraz policji i Straży Miejskiej, który będzie monitorował na bieżąco sytuację na ulicach podczas protestu rolników, a nad bezpiecznym przebiegiem wydarzenia będzie czuwała policja. Funkcjonariusze będą również na bieżąco decydowali o zamknięciu dla ruchu poszczególnych ulic.


"Pasażerom będą pomagali informatorzy WTP. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu" - zapewnił ratusz.

Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych w godz. 11-15 w relacji na żywo.

Paraliż nie tylko w Warszawie 

Z kolei jak poinformowała Komenda Stołeczna Policji, w najbliższy wtorek kierowcy powinni spodziewać się utrudnień zarówno na drogach krajowych w powiatach okołowarszawskich, jak i Warszawie.

"W obrębie gminy Błonie na drodze krajowej nr 92 możliwe utrudnienia w godz. 10-16, na odcinku Bieniewo-Parcele, do miejscowości Bronisze i z powrotem. Z kolei w Warszawie od godz. 11 przewidywane są utrudnienia w centrum Warszawy w rejonie Pl. Defilad na wysokości ul. Emilii Plater, dalej Al. Jerozolimskimi w kierunku Ronda de Gaulle’a, a także okolice Pl. Trzech Krzyży, ul. Wiejskiej i dalej w rejonie Al. Ujazdowskich, przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów" - przekazała KSP.

Policja zaapelowała do mieszkańców o uwzględnienie utrudnień przy planowaniu swoich obowiązków i doradziła omijanie centrum Warszawy. Przypomniała także o tym, by sprawdzić zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Sytuacja odnośnie utrudnień w ruchu drogowym będzie na bieżąco monitorowana. O wszystkich utrudnieniach oraz ewentualnych objazdach będziemy informować na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji oraz na platformie X" - przekazała policja.

MP

Protest rolników w Świecku. Fot. PAP/Lech Muszyński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo