Nowa akcyza na papierosy już w mocy. Fot. Pixabay
Nowa akcyza na papierosy już w mocy. Fot. Pixabay

Fatalne wieści dla palaczy. Akcyza wzrosła w bezkompromisowy sposób

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Już dawno minęły czasy, gdy papieros był nieodłącznym atrybutem mężczyzny. I to takiego, który prowadzi bardzo aktywny tryb życia lub jest wybitnym intelektualistą. A w dodatku papierosy coraz bardziej drożeją, co nie dzieje się przez przypadek. Palacze od 1 marca dostaną mocno po kieszeni.

Nowa akcyza na papierosy już w mocy

Do 29 lutego istniała możliwość zakupu papierosów z zeszłoroczną akcyzą. Od 1 marca to już niemożliwe. Za paczkę „fajek” trzeba będzie zapłacić co najmniej złotówkę więcej. Na tym jednak nie koniec złych wieści dla miłośników dymka. Palacze wkrótce puszczą z dymem jeszcze większe pieniądze.

W 2021 roku ówczesny parlament uchwalił ustawę, która stopniowo podnosi stawki akcyzy m.in. na papierosy i alkohol. Podwyżki potrwają aż do 2027 roku. Jedną z intencji ustawodawców było ograniczenie spożycia wspomnianych produktów przez przede wszystkim młodych konsumentów. Nie od dziś jednak wiadomo, że legalne używki sporo kosztują publiczne systemy ochrony zdrowia. W Polsce jednak łatwiej o tanią wódkę, jeśli o papierosy nikt jak dotąd nie toczy „wojen cenowych”.

Ograniczyć palenie wśród nieletnich

„Podwyższenie stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki, począwszy od 2023 r., ma przede wszystkim ograniczyć spożycie ww. wyrobów przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie. Podwyższenie akcyzy w tym okresie na susz tytoniowy jest konsekwencją podwyżki na tytoń do palenia” - tak przed paroma laty rządzący politycy uzasadniali wprowadzane przepisy.


Papierosy - cena. Ile będą kosztować po podwyżce akcyzy

Do końca lutego 2024 roku paczka papierosów kosztowała 15-17 złotych. Co dalej z cenami papierosów?

Palacze powinni zajrzeć do kieszeni - ceny wzrosną co najmniej o złotówkę. Ale z przytoczonych przez „Fakt” szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że podwyżka stawek akcyzy podniesienie ceny paczki papierosów następująco:

  • w 2025 r. – 1,06 złotych;
  • w 2026 r. – 1,15 złotych;
  • w 2027 r. – 1,24 złotych.

Z rządowych obliczeń wynika, że wzrost stawek akcyzy na papierosy i alkohol w latach 2025-2027 przyniesie budżetowi dodatkowe 37 miliardów złotych.

KW

Źródło zdjęcia: Nowa akcyza na papierosy już w mocy. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka