fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Koszmarna awaria w PKO BP. Klienci odcięci od środków, co się dzieje?

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
PKO Bank Polski zmaga się ze sporą awarią. Zaniepokojeni klienci i użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej masowo zgłaszają problemy z dostępem do kont. Nie działa też aplikacja mobilna iPKO. Koniec awarii w PKO BP może nie nastąpić szybko. Klienci banku muszą uzbroić się w cierpliwość.

Awaria PKO BP. Masowe zgłoszenia na Down Detector

W wyniku awarii klienci PKO BP nie mogą się zalogować do aplikacji mobilnej iPKO. Tuż po wpisaniu danych do logowania aplikacja "wywala" użytkowników i pojawia się komunikat o błędzie.

Skala awarii w PKO BP musi być ogromna i ma zasięg ogólnopolski. Na stronie Down Detector w krótkim czasie spłynęło już kilka tysięcy zgłoszeń w związku z brakiem dostępu do bankowości internetowej i mobilnej.

image

"Coś poszło nie tak, ale już nad tym pracujemy. Spróbuj ponownie później" - taki komunikat od PKO BP pojawia się, gdy użytkownicy próbują się zalogować do aplikacji iPKO.

image


PKO BP potwierdził awarię

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej wezwań od klientów PKO BP, którzy proszę o rozwiązanie problemów. PKO BP zdążył się odnieść do kłopotów i potwierdził awarię.

"Przepraszamy za kłopoty. Mamy losowe utrudnienia w dostępie do IKO. Pracujemy nad przywróceniem prawidłowego funkcjonowania" - czytamy w odpowiedzi na zgłoszenie jednego z użytkowników na platformie X.


SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka