na zdjęciu: panel Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie?", który prowadził właściciel Salon24.pl red. Sławomir Jastrzębowski. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: panel Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie?", który prowadził właściciel Salon24.pl red. Sławomir Jastrzębowski. fot. Salon24.pl ©

IX Europejski Kongres Samorządów. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa

Redakcja Redakcja EKS Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Zakończył się kongres samorządowy w Mikołajkach, podczas którego osobistości ze świata polityki centralnej i samorządowej oraz biznesu w tematycznych panelach debatują o gospodarce, biznesie i zarządzaniu, społeczeństwie i finansach. Salon24.pl jest patronem medialnym 9. Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Bieżąca edycja obejmowała ponad 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów oraz prezentacji. Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która prowadzi działalność na rzecz promowania dialogu i współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Program Kongresu jest realizowany w ramach piętnastu ścieżek tematycznych, takich jak: między innymi gospodarka, biznes i zarządzanie, społeczeństwo, finanse, zrównoważony rozwój czy współpraca międzyregionalna.

Polityka i bezpieczeństwo

To nie tylko debaty o tematyce społeczno-gospodarczej, ale także bogaty program kulturalny i rekreacyjny, obejmujący warsztaty, spotkania z autorami książek, czy prezentacje atrakcji turystycznych Warmii i Mazur.

Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie? - to tytuł panelu, który prowadził właściciel Salon24.pl red. Sławomir Jastrzębowski. Panelistami byli: Damian Duda, Prezes Fundacji W Międzyczasie, Oleh Vysochan, były żołnierz, gen. Leon Komornicki, Przewodniczący Komitetu Przemysłowego, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie i Jacek Kluczkowski z Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego.

Głównym tematem była trwająca od dwóch lat wojna na Ukrainie. Rosyjska agresja na Ukrainę zdefiniowała na nowo problematykę bezpieczeństwa w Europie. Jednak „operacja specjalna”, jak pełnoskalową wojnę nakazuje nazywać Władimir Putin, wyraźnie nie przebiega w oczekiwany dla rosyjskiego dyktatora sposób. Mimo opanowania fragmentów terytorium Ukrainy, po dwóch latach konfliktu, rosyjska armia nie zdołała osiągnąć znaczących sukcesów strategicznych. Przeciwnie, Ukraina pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ze wsparciem USA, Polski i innych sojuszników, stawia skuteczny opór, przechodząc miejscami do kontrofensywy. 

Salon24.pl jest patronem medialnym 9. Europejskiego Kongresu Samorządów. Wśród panelistów całego kongresu są m.in. byli premierzy Jerzy Buzek i Leszek Miller, a także aktualny wicepremier Krzysztof Gawkowski. 

Decentralizacja w zmieniającym się świecie

„Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie” – pod takim hasłem 4 i 5 marca 2024 r. w Mikołajkach odbywał się IX Europejski Kongres Samorządów. W panelach dyskusyjnych pierwszego dnia wydarzenia uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

“W Polsce idea decentralizacji jest mocno zakorzeniona. W każdej z kolejnych perspektyw unijnych udział regionów we wdrażaniu Polityki Spójności rośnie” – powiedział wiceminister Jacek Protas.

Obecna perspektywa finansowa ma najwyższy poziom decentralizacji funduszy z Polityki Spójności od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021-2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. To jest 44 proc. wszystkich pieniędzy z Polityki Spójności. W latach 2014-2020 było to 40 proc., a w perspektywie na lata 2007-2013 – 25 proc.

Jak podkreślił wiceminister Jacek Protas, sukcesywnie rośnie również rola samorządów w kształtowaniu Polityki Spójności, a wraz z nią także współodpowiedzialność za jej realizację.

Wiceszef MFiPR odniósł się również do idei decentralizacji w ujęciu krajowym.

- Partnerstwo i współpraca pomiędzy rządem a samorządem regionalnym i lokalnym zwiększa skuteczność i efektywność realizacji polityki regionalnej - zaznaczył Jacek Protas.

Przyszłość Polityki Spójności po 2027 roku

Jak w warunkach powiększonej Unii Europejskiej powinna wyglądać Polityka Spójności? Jak zabezpieczyć interesy polskich regionów przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia dla nowo przyjętych państw, a w szczególności wymagającej odbudowy Ukrainie? To pytania, które pojawiły się w kolejnej dyskusji z udziałem wiceministra Jacka Protasa.

“Konieczna jest reforma Polityki Spójności, tak aby w jak największym stopniu była ona dopasowana do możliwości rozwojowych państw członkowskich i regionów” – powiedział Jacek Protas.

Sekretarz stanu J. Protas zaznaczył, że w dzisiejszych czasach, gdy mierzymy się z wieloma wyzwaniami, między innymi związanymi z negatywnymi konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę czy perspektywą rozszerzenia UE, spójność jest potrzebna UE bardziej niż kiedykolwiek. Stanowi ona spoiwo demokracji, podstawę właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz warunek realizacji wartości europejskich w sferze społecznej.

na zdjęciu: panel Dlaczego Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie?", który prowadził właściciel Salon24.pl red. Sławomir Jastrzębowski. fot. Salon24.pl ©

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka