Jacek Duliński, dyrektor sprzedaży Exatel, Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR i Marcin Dzienniak, wiceprezes Chmury Krajowej w czasie panelu w MikołajkachFot. Marcin Marcinkiewicz
Jacek Duliński, dyrektor sprzedaży Exatel, Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR i Marcin Dzienniak, wiceprezes Chmury Krajowej w czasie panelu w MikołajkachFot. Marcin Marcinkiewicz

Nowe technologie w służbie samorządów

Redakcja Redakcja EKS Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach odbył się panel "Nowe technologie kluczem do sukcesu w zarządzaniu miastem". Eksperci dyskutowali o tym jak nowe technologie pomagają w zarządzania samorządami. Panel zorganizował Polski Fundusz Rozwoju.

W panelu wzięli udział Bartosz Majewski dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii, Bartłomiej Pawlak wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Jacek Duliński dyrektor sprzedaży EXATEL, Marcin Dzienniak wiceprezes zarządu Chmury Krajowej oraz Robert Król zastępca dyrektora NASK. Wydarzenie prowadził i moderował Sławomir Jastrzębowski z salon24.pl.

Nowe technologie w zarządzaniu miastem

Sławomir Jastrzębowski zapytał uczestników dyskusji o wyznaczniki sukcesu z wykorzystania nowych technologii w pracy samorządów.

Według Marcina Dzienniaka, wiceprezesa Chmury Krajowek, na sukces wdrażania nowych technologii powinno patrzeć się z perspektywy mieszkańca.

– Chciałbym załatwiać wszystkie sprawy w mieście, tak jak robię to w aplikacji bankowej wykonując na przykład przelew – zaznaczył Marcin Dzienniak. 

Według wiceprezesa Chmury Krajowej, aby coś takiego się wydarzyło, powinno nastąpić rozpowszechnienie technologii do takiego poziomu do jakiego przywykli mieszkańcy w świecie komercyjnym. Jego zdaniem takie rozwiązania są w tej chwili wprowadzone na poziomie 20 proc. w skali całego kraju. Sposobem na upowszechnienie nowych rozwiązań do samorządów jest standaryzacja kosztów pewnych rozwiązań. 

Czy Polacy chcą cyfryzacji

– Przede wszystkim jeżeli ludzie chcą, to nie powinniśmy im zabierać możliwości chodzenia do urzędów i załatwiania wszystkiego stacjonarnie. – mówił Robert Król, zastępca dyrektora w NASK. Możemy dać tylko opcje załatwienia czegoś zdalnie – dodał.

Król zacytował raport DESI, z którego wynika, że tylko 47 proc. Polaków w 2020 roku kontaktowała się elektronicznie z urzędem. 

– Połowa z nas idzie załatwiać sprawy w urzędzie. Powodem może być to, że po prostu nie mamy możliwości załatwienia ich zdalnie i nad tym musimy popracować – zaznaczył Robert Król w Mikołajkach.

Cyfryzacja a inwigilacja

Sławomir Jastrzębowski zapytał czy jako obywatele nie musimy zaakceptować tego, że korzystając z rozwiązań nowych technologii pozbywamy się części swojej prywatności?

– Problem nie jest w tym, że te dane są gromadzone, bo ich już wcześniej było dużo. – zauważył Jacek Duliński, dyrektor sprzedaży EXATEL. – Wydaje mi się, że problemem jest wielkie przyśpieszenie w przetwarzaniu i przesyłaniu tych danych. Moich rodziców to może zaskakiwać, ale np. patrząc na moje dzieci, które udostępniają praktycznie wszystko w internecie, to one już są do tego przyzwyczajone, że te dane powinny być szybko dostarczane wszędzie. 

Według dyrektora sprzedaży EXATEL trzeba znaleźć rozwiązanie na skuteczne zabezpieczenie tych danych.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Jastrzębowski pytał o zagrożenia płynące z nowych technologii i gromadzenia naszych danych. Prezes Salon24.pl podał przykład chińskiego systemu Social Credit System, który monitoruje płacenie podatków, mandatów i na tej podstawie blokuje przywileje społeczne.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju stwierdził, że Social Credit System to system conajmniej autorytarny. Zaznaczył, że taki wariant jaki jest w Chinach nam nie grozi. 

Według Pawlaka jest oczywiste, że nasze, że nasze dane od zawsze były gdzieś przechowywane, na przykład w archiwach i segregatorach, a dziś dzięki rozwojowi technologicznemu, są trzymane na dyskach. Zaznaczył, że PFR, NASK i Chmura Krajowa ciągle pracują nad tym aby system przechowywania danych był świetnie zabezpieczony. Dlatego, prowadzone są m.in. prace nad wprowadzeniem systemu do obiegu dokumentów w urzędzie (EZD) na chmurę.

Takie rozwiązanie stanowiłoby kopie zapasowe najważniejszych dokumentów. Według wiceprezesa PFR, inwazja Rosji na Ukrainę i ataki na budynki samorządowe, powinny przyśpieszyć prace nad projektem.

Potrzebne długofalowe inwestycje samorządów w nowe technologie 

– Przy obecnym poziomie technologii można zrobić wszystko, rozwiązać każdy problem jaki mają mieszkańcy – stwierdził Marek  Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii.

Majewski zapytał czy samorządy stać na inwestowanie we wszystkie rozwiązania.

– Jeżeli potraktujemy to na zasadzie, że wdrożę w swoim mieście fajne rozwiązywania tylko po to żeby znaleźć się w rankingach innowacyjności miasta, to takie rozwiązanie nie ma większego sensu - mówił Majewski. -  Jeżeli natomiast podejdziemy do problemu z długoterminową strategię, posiadając wiedzę jakie potrzeby mają mieszkańcy i jakie technologie są dostępne, to jesteśmy gotowi wszystkie problemy rozwiązać. 

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka