Kiedy samorząd spotyka startup

Panel "Samorząd spotyka startup" na Europejskim Forum Samorządów w w Mikołajkach. Fot: Marcin Marcinkiewicz
Panel "Samorząd spotyka startup" na Europejskim Forum Samorządów w w Mikołajkach. Fot: Marcin Marcinkiewicz
Pandemia pokazała otwarcie społeczeństwa na cyfrowość i innowacje. Praca zdalna i automatyzacja to tylko niektóre procesy, które na dobre zagościły w Polsce. Jak samorządy wykorzystują tę szansę przyśpieszonego kursu innowacji? Czy wielki boom polskich przedsiębiorców innowatorów, czyli startupów pomaga w rozwoju? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy panelu GovTech InnoLab, czyli "Samorząd spotyka startup" na Europejskim Forum Samorządów, które trwa w w Mikołajkach.

- Współpraca startupów z samorządami buduje pozycję biznesową młodych innowatorów, ponieważ w ten sposób nie są oni  skazani tylko  na wielkie korporacje - ocenił Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Grupa PFR). 

Samorządy chcą wpsółpracy ze startupami

Seniuk dodał, że kolejną korzyścią dla biznesu ze współpracy z samorządami jest wspólnota celów, czyli np. działanie na rzecz innowacyjności, co w przypadków władz lokalnych odzwierciedlone jest w projektach typu e-obywatel czy e-city.

Czytaj: Rafał Trzaskowski: Przejęliśmy „Szpiegowo”

Michał Gąsior z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów potwierdza rosnące zainteresowanie biznesu współpracą z samorządami. 

- Mamy formy współpracy B2B, B2C, ale do tego dochodzi też B2G (business to government) - mówił w czasie panelu Gąsior. - W dziedzinach zarządzania dokumentacją czy rozwiązaniami AI, startupy posiadają rozwiązania technologiczne dorównujące tym od światowych potentatów. 

Jan Cofała, naczelnik tyskiego Wydziału Innowacji i Inwestycji potwierdza ten kierunek zainteresowania samorządowców. 

- W Tychach kończymy właśnie projektowanie wielkiego, inteligentnego systemu zarządzania ruchem.- mówi. - 600 kamer, pętle indukcyjne w jezdniach, stacje pogodowe, tablice informacyjne. Jako miasto zastanawiamy się, czy system ten nie powinien opierać się na rozwiązaniach, do których młodzi innowatorzy dojdą na organizowanym przez nas hackatonie. 

image

Cofała dodał, że urzędnicy muszą być przygotowani na kontakty ze startupami i innowacje. Niestety, nie zawsze tak jest, bo nie wszyscy posiadają odpowiednie predyspozycje. Jakie więc cechy powinien mieć urzędnik współpracujący z ramienia samorządu z innowatorami.

Postęp to innowacje i technologia

Według uczestników panelu żyjemy w czasach, które pokazują gminom, że źródła postępu leżą właśnie w innowacjach i postępie technologicznym.

- Otwarta głowa, dobrą komunikacja oraz umiejętność przekonywania decydentów do nowatorskich rozwiązań - to są te cechy - podsumowuje Cofała. 

Czytaj: Ukraińscy rolnicy mieli dość czekania. Wrócili do pracy w kamizelkach kuloodpornych

Według Moniki Synoradzkiej, szefowej Huge Things, obszary, w których samorządy najchętniej podejmują współpracę ze startupami to automatyzacja w obiegu dokumentów, transport i planowanie podróży oraz zarządzania energią (np. ogrzewanie i oświetlanie miast).

Salon24.pl jest patronem medialnym Europejskiego Forum Samorządów.

PP

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka