Gala VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Fot. EKS
Gala VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Fot. EKS

Najlepsze gminy w Polsce. W Mikołajkach rozdano nagrody

Redakcja Redakcja EKS Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zakończył się VII Europejski Kongres Samorządów. Kongres, który organizowany jest przez Instytut Studiów Wschodnich, w swojej formule nawiązuje do Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W czasie EKS rozdano nagrody laureatom Finansowego Rankingu Samorządu Terytorialnego w Polsce 2021.

Do Mikołajek zjechali liderzy samorządowi, przedstawiciele administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Organizatorzy EKS zaproponowali uczestnikom program, na który złożyło się dziesięć ścieżek tematycznych obejmujących ponad 110 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji.

Samorządy pomagają Ukrainie

Znaczącą część kongresu poświecono tematom związanym z rosyjską inwazją na Ukrainę. Lokalni liderzy i przedstawiciele władz centralnych dzielili się doświadczeniami z pierwszych dni niesienia pomocy. Goście z Ukrainy opowiadali o swoich wysiłkach przy zapewnieniu bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji Ukraińców.

Czytaj: Samorządowcy na pierwszej linii pomocy uchodźcom z Ukrainy

- Dotychczas niczego podobnego nie przeżyliśmy - powiedział Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia. - Nie byliśmy przygotowani do takich działań, ale robiliśmy co w naszej mocy, aby pomagać. 


W Mikołajkach o Unii Polsko-Ukraińskiej

Dużym echem odbiła się deklaracja liderów politycznych różnych środowisk politycznych dotycząca stworzenia Unii Polsko - Ukraińskiej. 

Zgodnie z przedstawioną deklaracją Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, pozostali uczestnicy panelu "Europa w poszukiwaniu przywództwa”, zwracali uwagę na znaczenie utworzenia ewentualnej unii. 

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Poseł Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz Czesław Bielecki, z aprobatą wypowiadali się o takim pomyśle. 

image

Politycy zgodnie zwracali uwagę na możliwości i wagę utworzenia Unii Polsko – Ukraińskiej. Podczas debaty wskazywano, że to już realnie, nieformalnie ma miejsce poprzez otwarte domy Polaków dla wszystkich uchodźców z Ukrainy. 

Trudna historia obu narodów straciła znaczenie w obliczu konieczności zjednoczenia. Przytoczono także słowa Wołodymyra Zełenskiego o potrzebie powstania unii polsko-ukraińskiej, o tym, że Polaków i Ukraińców jest łącznie aż 80 milionów, tylu ilu Niemców, co zostało wkomponowane w kontekst możliwości m.in. gospodarczych, jakie mogłaby ze sobą nieść unia obu krajów.

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021

W czasie kongresu, organizatorzy opublikowali Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”. Według autorów raportu, dokument daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw.

Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Z raportem i rankingiem jednostek samorządu terytorialnego można zapoznać się i pobrać na stronach Forum Ekonomicznego. 

Nagrody dla najlepszych samorządów 

Laureaci Finansowego Rankingu Samorządu Terytorialnego w Polsce 2021 zostali uhonorowani specjalnymi wyróżnieniami na gali kończącej Europejski Kongres Samorządów. 

Nagrodę za najlepszą gminę wiejską otrzymała gmina Baranów. Nagrodę odebrała pani wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek, a wręczył ją marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Lewandowska-Siwek w czasie swojej przemowy zaapelowała do Parlamentu Europejskiego o przekazanie funduszy bezpośrednio do samorządów.

Czytaj: Fundusze europejskie. Jak planować w niespokojnych czasach?

Zwycięzcą w kategorii gminy miejskiej na prawach powiatu zostało miasto Warszawa. Nagrodę odebrała wiceprzewodnicząca rady miasta, a wręczył ją marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Najlepszym powiatem ziemskim został Powiat Wrocławski. Nagrodę wręczył wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski, a odebrał ją starosta wrocławski Roman Potocki.

Laureatem nagrody specjalnej jest gmina Szemud z województwa pomorskiego. Nagrodę odebrał wójt Ryszard Kalkowski, a wręczał ją minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Nagrodę specjalną przyznano również Tomaszowi Lubelskiemu.

Nagrodę ministra sportu za rozbudowę infrastruktury sportowej otrzymało miasto Stalowa Wola, a odebrał ją skarbnik miasta Michał Buwaj.

Nagrodę specjalną VII Europejskiego Kongresu Samorządów otrzymał profesor Carlos Moreno z Francji.

Nagrodę specjalną spółdzielni Mlekpol otrzymał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Nagrodę wręczył prezes spółdzielni Mlekpol Edmund Borawski.

PP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka