Kibice Lazio. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Kibice Lazio. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Włoscy kibice wysławiali faszyzm. W lokalu uwielbianym przez Hitlera

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Kibice rzymskiego klubu piłkarskiego Lazio wznosili faszystowskie okrzyki i wiwatowali na cześć Benito Mussoliniego w piwiarni w Monachium, w której polityczną działalność rozpoczął w latach 20. minionego wieku Adolf Hitler. O zachowaniu około 100 kibiców informują w środę włoskie media.

Kibice Lazio wznosili w piwiarni faszystowskie okrzyki

"Hańba" - tak dziennik "La Gazzetta dello Sport" opisał zdarzenie, do którego doszło przed meczem Lazio z Bayern Monachium w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Około 100 kibiców poszło do piwiarni, w której Hitler organizował swoje pierwsze wiece. W lokalu - Hoftbrauhaus przedstawił w 1920 roku program partii narodowosocjalistycznej.

Laziali, czyli kibice Lazio, wznosili w piwiarni faszystowskie okrzyki, wiwatowali na cześć Mussoliniego i wykonywali tzw. salut rzymski.

Młody Włoch został zatrzymany za wykonanie gestu hitlerowskiego pozdrowienia - poinformowały media.

Oburzenie zachowaniem kibiców wyraziły władze Rzymu.


Kolejne kontrowersje kibiców Lazio

To nie pierwszy raz gdy kibole Lazio budzą kontrowersje. Niemal rok temu po derbach Rzymu powstało oburzenie na zachowanie kibiców. Niektórzy kibice Lazio śpiewali w na trybunach antysemickie przyśpiewki. Ruth Dureghello, przewodnicząca rzymskiej społeczności żydowskiej, potępiła to zachowanie na Twitterze.

Opublikowano też zdjęcie kibica ze stadionu, na którego koszulce widniało nazwisko "Hitlerson" i numer 88, który w kręgach neonazistowskich symbolizuje litery HH. "Czy to możliwe, aby wszyscy udawali, że nic się nie stało?" — zapytała Dureghello.


Lazio ma problem

Jak napisał klub, niektórzy rozprzestrzenili "nieprzyzwoite gesty" na stadionie, a inni powtórzyli je, nie rozumiejąc znaczenia. Lazio podjęło już kroki w celu zidentyfikowania osób odpowiedzialnych i zakazania im wstępu na stadion w przyszłości.

Minister sportu Andrea Abodi nazwał incydenty "niedopuszczalnymi". Ma nadzieję znaleźć sprawców za pomocą kamer monitoringu. Minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi zaprosił Abodiego, czołowych działaczy piłkarskich oraz przedstawicieli społeczności żydowskich do omówienia problemu rasizmu i antysemityzmu.

MD

Źródło zdjęcia: Kibice Lazio. Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport