Rosną opłaty na A2. To będzie najdroższa autostrada w Polsce

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Już od poniedziałku zmienią się stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina – poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska. Stawka za przejazd każdym z trzech 50-km odcinków A2 samochodem osobowym wzrośnie z 30 zł do 32 zł. A2 stanie się najdroższą autostradą w Polsce, a niewykluczone też, że w całej Europie. Od kwietnia droższy będzie też przejazd trasą A4 między Katowicami a Krakowem.

Przejazd autostradą A2 w górę. Spółka się tłumaczy

Spółka podała, że zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady, wysokimi stopami procentowymi oraz utrzymującym się wzrostem inflacji.

11 marca od godz. 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić: 16 zł dla motocykli, 32 zł dla pojazdów osobowych o dwóch osiach, 51 zł dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

78 zł trzeba będzie zapłacić za przejazd pojazdem samochodowym o trzech osiach oraz pojazdem samochodowym o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami. Pojazdy samochodowe o więcej niż˙ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami zapłacą 118 zł, zaś pojazdy ponadnormatywne - 320 zł.

Poprzednia podwyżka cen miała miejsce we wrześniu ub. roku. Obecnie stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wynosi: 15 zł dla motocykla, 30 zł dla samochodów osobowych, 47 zł dla pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami. Od poniedziałku wzrośnie, jak wyliczają eksperci, do 64 groszy za km. 


Przejazd Świecko-Nowy Tomyśl bez zmian

Rzecznik spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak poinformowała, że koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

- Autostrada Wielkopolska S.A. ustala wysokość stawek za przejazd płatnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem na podstawie realnych kosztów utrzymania autostrady, kosztów obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego”– podała. Podkreśliła, że spółka nie otrzymuje żadnego dofinansowania od strony publicznej.

- Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd – stwierdziła Ciamciak.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę. 


A4 też pójdzie w górę 

A na tym nie koniec podwyżek opłat, bo od kwietnia kierowcy więcej zapłacą za przejazd A4 na odcinku Katowice-Kraków - informowała spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Za każdy przejechany kilometr stawka wzrośnie do ok. 62 groszy. Poprzedni rząd zapowiadał przejazdy darmowymi autostradami. Nowy, wyłoniony po wyborach z 15 października ub. roku nie podejmuje się wdrożenia tamtej obietnicy w życie. 


MB

Fot. Autostrada A2. Źródło: Gov.pl

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka