Michał Woś. Fot. PAP/Marcin Obara
Michał Woś. Fot. PAP/Marcin Obara

ABW weszło do pokoju hotelowego Michała Wosia. Hołownia dał zgodę

Redakcja Redakcja Suwerenna Polska Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wtorku prowadzi działania w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Funkcjonariusze weszli m.in. do domu Zbigniewa Ziobry, a we wtorek przeszukują pokój w hotelu poselskim byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. – Takie to są bandyckie metody – stwierdził Woś.

ABW u Michała Wosia. Za zgodą Hołowni

– Trwają właśnie w hotelu poselskim czynności prowadzone przez służby, w pokoju posła Michała Wosia. To jest przeszukanie – powiedział Cichocki, zaznaczając, że działania te odbywają się w obecności posła.

– O konieczności przeprowadzenia tych czynności został poinformowany pan marszałek, wyraził na to zgodę, ponieważ służby mają takie prawo w ramach czynności śledczych prowadzonych pod nadzorem prokuratury, ale postawił warunek, żeby właśnie przy tym przeszukaniu był obecny pan poseł – dodał.

Cichocki dodał też, że działania służb "przebiegają spokojnie i zakończą się do południa".


Przypomniał również, że immunitet poselski to immunitet osobisty i dotyczy wolności osobistych posła, natomiast nie rozciąga się na jego np. biura mieszkanie. – Służby prowadząc te czynności pod nadzorem prokuratury mają prawo dokonywać takich działań – dodał.

W środę Michał Woś będzie przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. Pegasusa. 

Woś: Bandyckie metody 

Michał Woś odniósł się do przeszukania jego pokoju w hotelu poselskim. – Takie to są bandyckie metody, że jeszcze niedawno pan Adam Bodnar twierdził, że immunitet poselski dotyczy także m.in pokojów w hotelu sejmowym. Jak widać, zdanie to zmienił. To potwierdza, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – ocenił. 

Dodał również, że służby zabezpieczyły jedynie laptop, w którym miał notatki na dzisiejsze posiedzenie komisji śledczej do spraw Pegasusa. Woś ma zostać dziś przesłuchany jako świadek w tej kwestii. 

Działania ABW dot. Funduszu Sprawiedliwości 

O działaniach ABW poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. "Realizacja dzień drugi. Dzisiaj funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego kontynuują rozpoczęte wczoraj czynności. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych" - napisał Dobrzyński na platformie X.

"Miejsc ani osób nie wskazujemy" - zaznaczył enigmatycznie. 

Przeszukanie domu Zbigniewa Ziobry 

We wtorek - na polecenie prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wykorzystaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości - w różnych miejscach kraju odbyły się przeszukania, m.in. domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry. Tego samego dnia wieczorem odbył się briefing prasowy Ziobry przed jego domem w Jeruzalu, gdzie odbyło się przeszukanie. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości "wszystkie te działania mają charakter bezprawny i są realizacją politycznego zamówienia Donalda Tuska i pana (Adama) Bodnara".

ABW zatrzymało we wtorek w tej sprawie cztery osoby związane resortem sprawiedliwości i jedną, która jest beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura ma postawić zatrzymanym zarzuty.

MP

Michał Woś. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka