Uchodźcy z Ukrainy w Rzeszowie. Fot. Źródło: PAP/Darek Delmanowicz
Uchodźcy z Ukrainy w Rzeszowie. Fot. Źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Rząd "bierze się" za Ukraińców. Duże zmiany dotyczące ich pobytu w Polsce

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Rząd zmienia zasady obowiązujące uchodźców na terenie Polski, w szczególności muszą się z nimi zapoznać Ukraińcy. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", zmiany dotyczą pobytu czasowego, który będzie od teraz na okres trzech lat. Nastąpi ponadto likwidacja dotowania ośrodków, w których mieszka do dziesięciu osób.

Zmiany dla Ukraińców 

"Rewolucyjne zmiany dla przybyszów z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy korzystają z darmowego wyżywienia i zakwaterowania, mają się znaleźć w projekcie nowelizacji specustawy, która weszła w życie dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie" - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Jak podaje gazeta, rząd "chce mieć większą kontrolę nad uchodźcami – zarówno tam, gdzie finansuje wyżywienie i zakwaterowanie, jak i w szkołach". "Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców (40 zł za dzień na osobę) w małych pensjonatach do dziesięciu osób. Zdaniem prof. Macieja Duszczyka, wiceministra spraw wewnętrznych, dochodzi tam do nadużyć. "Bywa, że ich właściciele wykorzystują uchodźców do nieodpłatnej pracy" - informuje dziennik. 


Walka z patologią 

Rząd chce opłacać pobyt Ukraińców "wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą". Tymczasem w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób, czyli zaledwie 4,2 proc. uchodźców - dodaje "Rzeczpospolita".

Projekt nowelizacji ma zostać oficjalnie przedstawiony w ten piątek. Zmiany budzą jednak kontrowersje wśród organizacji pozarządowych opiekujących się uchodźcami z Ukrainy. – Przez dwa lata, mimo starań Fundacji, nie udało się włączyć pozostałych domów do zasobów wojewodów. Proponowane rozwiązanie tylko w samej Fundacji pozbawi wsparcia około 300 osób: niepełnosprawnych, starszych, chorych – które mogłoby być kontynuowane, gdyby miejsca te były objęte umową z wojewodą – powiedziała dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej Aneta Żochowska, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Ponad milion Ukraińców w Polsce 

Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 18,8 mln osób z Ukrainy. Straż Graniczna wskazywała, że były to głównie kobiety i dzieci.

Dla większości Ukraińców, Polska była jedynie przystankiem, by udać się dalej na Zachód.  Szacuje się, że w naszym kraju pozostało ok. miliona uchodźców z napadniętego kraju przez Rosjan. 

MP

Uchodźcy z Ukrainy w Rzeszowie. Fot. Źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka