fot. gov.pl
fot. gov.pl

Podwyżki sięgną kilkunastu procent. W połowie roku opłaty pójdą mocno w górę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat - informuje w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita”. Spowodowane to jest głównie wzrostem cen energii elektrycznej i ciepła. Pójdą też w górę opłaty eksploatacyjne.

Czynsze pójdą w górę w połowie roku

Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych z różnych regionów kraju, z którymi rozmawiała gazeta, żalą się, że nikt nie pamięta o ochronie spółdzielni już po odmrożeniu cen energii.

"Szacują oni, że ceny energii dla tzw. części wspólnych, a więc oświetlenie korytarzy, wind itd., których koszty utrzymania ujęto w czynszach, mogą wzrosnąć nawet 60 proc. Podobnie z ciepłem systemowym: ciepłownie nie ukrywają, że odmrożone ceny pójdą w górę" - czytamy w piątkowym wydaniu "Rz".

Gazeta dodaje, że w wielu spółdzielniach już teraz wiadomo, że czynsze pójdą w górę w połowie roku – i to nie tylko w efekcie odmrożenia cen prądu i ciepła. Chodzi o podwyżki eksploatacji i funduszu remontowego (ustalane raz w roku opłaty zależne od spółdzielni). "Jak co roku, regulujemy opłaty eksploatacyjne. Na tę chwilę uchwaliliśmy wzrost kosztów sprzątania od 1 czerwca 2024 r." – informuje gazetę spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. To jednak - jak wskazuje "Rz" - dopiero początek listy.


Rosną opłaty, lokatorzy otrzymają nowe stawki

Rosną także opłaty za centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody użytkowej w lokalach użytkowych w zasobach spółdzielni od 1 marca 2024 r., co wynika z braku tarczy ochronnej dla tych lokali – informuje gazeta. Dla lokali mieszkalnych dopiero w maju będzie można wykonywać analizę zużycia i wtedy będzie wiadomo, czy konieczne będą regulacje stawek. "Jeśli zewnętrzne ceny zostaną utrzymane, nie przewidujemy zwiększenia opłat, oprócz wspomnianych standardowych regulacji stawek wynikających z analizy zużycia" – wskazują rozmówcy gazety.

Przywołana w artykule jedna z największych w Warszawie spółdzielni mieszkaniowych, WSBM Chomiczówka, informuje "Rz", że jeśli nastąpią drastyczne podwyżki cen energii u dostawców, być może będzie zmuszona rozważyć podniesienie opłat na zakup mediów.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że częścią rozwiązań chroniących przed rosnącymi rachunkami, może być fotowoltaika na dachach budynków wielorodzinnych.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka