fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Poznaliśmy nazwisko następcy Obajtka. Wcześniej już pracował w Orlenie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Orlen poinformował, że Rada Nadzorcza Spółki powołała Ireneusza Fąfarę z dniem 11 kwietnia 2024 roku na funkcję Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Wiceprezesem Zarządu ds. Korporacyjnych oraz pierwszym zastępcą Prezesa Zarządu Spółki został Witold Literacki.

Kim jest Ireneusz Fąfara?

W latach 2010 - 2017 był już związany z Grupą ORLEN. Jako Prezes Zarządu ORLEN Lietuva zreformował i doprowadził do zyskowności rafinerię w Możejkach. Wypracował porozumienia i zakończył wieloletnie spory związane z logistyką. Znacząco zwiększył sprzedaż ORLEN Lietuva na rynkach eksportowych. Posiada wiedzę o specyfice Grupy ORLEN i zachodzących w niej procesach - poinformował koncern w komunikacie.

Od końca lat dziewięćdziesiątych sprawował najwyższe funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych. Można tu wymienić: Rockbridge TFI, PKO BP, LOTOS, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Kompania Węglowa, Narodowy Fundusz Zdrowia, Agencja Rynku Energii.


Był też Prezesem Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Wiceprezesem Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Orlen poinformował również, że Ireneusz Fąfara złożył pisemne oświadczenie, o roku rezygnacji z funkcji członka Rady Nadzorczej w spółce Ukrnafta, z siedzibą w Kijowie, która prowadzi działalność konkurencyjną wobec Orlenu.

Wcześniej jako głównego kandydata na to stanowisko wskazywano Krzysztofa Zamasza.

Orlen ma już nowego prezesa. Czekaliśmy długo

Jak sprecyzował Orlen w środowym komunikacie, Fąfara został powołany na prezesa na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025.


Rada nadzorcza Orlenu ogłosiła konkurs na dziewięciu członków zarządu, pierwotnie zapowiadając, że wyniki może podać po 18 marca. W konkursie wpłynęło 260 zgłoszeń i cały proces rekrutacji się wydłużył.

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki jako p.o. prezesa zarządu; delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej - Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński oraz członek zarządu Józef Węgrecki. Literacki został wybrany wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa.

Grupa Orlen to koncern posiadający rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach, jak również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Ma segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialnych źródeł energii.

ja

Na zdjęciu archiwalnym z 2009 roku Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu, fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka