Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Co trzeba sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zakup mieszkania to zawsze ważna i wzbudzająca spore emocje chwila. Jest tak bez względu na to, czy robimy to po raz pierwszy, czy któryś z kolei. Transakcje na rynku nieruchomości wiążą się z dużą odpowiedzialnością finansową i dlatego powinny być sprawdzone i maksymalnie bezpieczne. Wszystko to leży w interesie obu stron transakcji i każda z nich ma na to wpływ. Jako kupujący powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, nim zaczynamy rozglądać się za lokalem mieszkalnym z drugiej ręki. Na co zwrócić uwagę, by zakup spełniał nasze oczekiwania i nie przynosił niespodziewanych kłopotów w przyszłości?

Rynek używanych mieszkań i jego pułapki

Zakup mieszkania na rynku wtórnym ma swoje jasne i ciemne strony. Szukając lokum z drugiej ręki, mamy znacznie większą swobodę w wyborze lokalizacji i typu zabudowy. U dewelopera próżno szukać mieszkań w klimatycznych kamienicach czy nieruchomości w starych częściach dużych miast. Ceny lokali na rynku wtórnym są do tego o wiele bardziej konkurencyjne, a stan techniczny części z nich pozwala na skuteczne negocjowanie ceny.

Rozwiązanie to ma również swoje wady. Kupując nieruchomość z drugiej ręki, trudno spodziewać się, byśmy korzystali z zupełnie nowego lokalu lub zaaranżowali go całkiem po swojemu bez potrzeby generalnego remontu.

Aby oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy i rozczarowań, już na etapie przeglądania ofert powinniśmy dokładnie poznać potrzeby mieszkaniowe swoje i swojej rodziny. Dotyczą one przede wszystkim metrażu, lokalizacji i rozkładu mieszkania. Właśnie dlatego, nim na poważnie weźmiemy się na poszukiwania, koniecznie odpowiedzmy sobie na kilka kluczowych pytań. Do najważniejszych należą:

  • Ile czasu dziennie możemy poświęcić na dojazdy?
  • Jaka infrastruktura w sąsiedztwie jest nam potrzebna?
  • Jak duże powinno być nasze lokum i ilu pokoi w praktyce potrzebujemy?

Po przemyśleniu tych ważkich kwestii łatwiej nam będzie dokonać selekcji ofert. Odpowiednia strategia sprawi też, że na szukanie tej idealnej poświęcimy mniej czasu.

Możliwości finansowe

Sprawdzenie potrzeb mieszkaniowych to jedno, ale równie ważne są możliwości finansowe kupców. Osoby dokonujące zakupu na rynku nieruchomości za gotówkę dokładnie wiedzą, na jaki pułap cenowy mogą sobie pozwolić. Jednak przeważająca większość kupujących własne lokum robi to przy wsparciu kredytu mieszkaniowego.

Jeśli tak jest i w naszym przypadku, dla sukcesu całej transakcji kluczowe jest poznanie zdolności kredytowej. Orientacyjną zdolność kredytową można sprawdzić przez kalkulator kredytu hipotecznego, który pomoże sprawdzić, jaką kwotę może pożyczyć nam bank. Jeśli wolimy na tym etapie skorzystać ze wsparcia specjalisty, po wyliczenia można udać się też do siedziby swojego banku. Ekspresowych wyliczeń możliwości kredytowych dokonują również pracownicy multiagencji kredytowych, które mogą nam przy okazji od ręki przedstawić propozycję kilku banków.

Gdy już znajdziemy ciekawą ofertę

Choć oględziny mieszkania na sprzedaż, którym jesteśmy zainteresowani, to emocjonujący moment, szczególnie na tym etapie warto zachować zimną krew. Pamiętajmy, że w interesie sprzedającego jest uzyskanie jak najlepszej ceny za swoją nieruchomość. Nic więc dziwnego, że może przedstawiać ją w superlatywach. Dla nas bardzo ważne jest, by poznać stan realny lokum i właściwie je ocenić. Jest to decydujące dla rentowności całego przedsięwzięcia, naszych możliwości inwestycyjnych i przyszłych kosztów, jakie może wygenerować mieszkanie.

Stan prawny nieruchomości

Bezpieczeństwo całej inwestycji zależy przede wszystkim od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Rzetelny sprzedający bez oporów poda nam numer księgi wieczystej, dzięki czemu będziemy mogli to zrobić. W ogólnodostępnym rejestrze znajdziemy dane właściciela, sprawdzimy, czy nie dzieli z kimś własności oraz, czy mieszkanie nie jest obciążone na przykład hipoteką.

Księga wieczysta to jednak nie wszystko. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy też sprawdzić stan lokalu w spółdzielni. Właściciel jest zobowiązany dostarczyć nam zaświadczenia o niezaleganiu z czynszem oraz dokumenty związane z meldunkiem. Dzięki nim zyskujemy pewność, że po dokonaniu zakupu nie zaskoczą nas ani niespodziewane rachunki, ani osoby roszczące sobie prawo do zajmowania naszego lokum.

Odbiór mieszkania z rynku wtórnego

Jednak nawet nieruchomość o nienagannym statusie prawnym nie będzie dobrą inwestycją, gdy stan techniczny lub rozkład mieszkania nie będą nam odpowiadały. Jeśli oferta obiecuje nam lokal mieszkalny w przeciętnym standardzie bez potrzeby remontu, nie powinniśmy w nim znaleźć żadnych poważnych usterek technicznych. Aby zyskać pewność, że tak właśnie jest, potrzebne są dokładne oględziny skupione na tym właśnie aspekcie. Oczywiście rozmowa ze sprzedającym jest kluczowa, by uzyskać podstawowe informacje, ale o stanie faktycznym musimy przekonać się sami.

Osoby bez doświadczenia w tego typu działaniach mogą skorzystać ze wsparcia specjalisty i na oględziny wynająć rzeczoznawcę lub inspektora. Wiele firm budowlanych ma w swojej ofercie odbiór techniczny lokalu. Co prawda usługa ta dotyczy mieszkań deweloperskich, jednak może również oznaczać pomoc kupcom z rynku wtórnego.

Rozkład mieszkania

Mówiąc o stanie technicznym, wspominaliśmy też o rozkładzie mieszkania. Współczesne budownictwo oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań pozwalających wprowadzić we wnętrzu naprawdę duże zmiany. Jednak warto pamiętać, że generalny remont zawsze wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Prócz tego na niektóre prace, nawet jeśli technicznie są możliwe, nie zgodzi się zarządca budynku.

Gruntowne zmiany polegające na przykład na naruszeniu ścian nośnych zagrażają stabilności całej konstrukcji. Dużych trudności mogą też nastręczyć obszerne wielopokojowe mieszkania, które nowi właściciele chcą podzielić na oddzielne lokale. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju ingerencje zawsze. narażają instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną budynku. Przez to uzyskanie na nie zgody bywa w praktyce niemożliwe.

Jakie pytania sobie zadać?

W świetle tych informacji szczególnie ważne jest, aby przed decyzją o zakupie sprawdzić, czy rozkład i liczbą pokoi na pewno nam odpowiadają. Warto przy tym skupić się nie tylko na stanie obecnym, ale i perspektywach na przyszłość. Jak szybko interesujące lokum może okazać się za ciasne? Czy sąsiedztwo i istniejąca w nim infrastruktura są dla mnie wystarczające nie tylko teraz, ale i w perspektywie następnych lat?

To ważne pytania, które powinien zadać sobie każdy kupujący. Prócz tego, ponieważ nieruchomość to inwestycja, jeszcze przed decyzją zakupową warto sprawdzić perspektywy wzrostu wartości naszego przyszłego mieszkania. Dogodna lokalizacja, plany rozwoju infrastruktury miejskiej czy wzrost cen sąsiednich gruntów to tylko niektóre z przyczyn wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych. W tym kontekście sprawdzenie perspektyw dla najbliższej okolicy może okazać się dobrym pomysłem.


Komentarze