Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Dobre praktyki w biznesie – raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Podczas konferencji “Targi Idei ESG” miała miejsce premiera 22. edycji corocznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm. Raport jest największym w Polsce przeglądem dobrych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju.

22. edycja raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Z Forum od lat współpracują największe polskie firmy, takie jak Totalizator Sportowy, który w tym roku obchodzi jubileusz 15 lecia współpracy z organizacją.

– Społeczna odpowiedzialność biznesu oraz wsparcie dla polskiego sportu i kultury są integralnymi elementami naszej strategii działania. Jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do promowania zrównoważonego rozwoju w Polsce. – czytamy na profilu X Totalizatora Sportowego.

Co zawiera raport?

W raporcie wyszczególniono 1046 dobrych praktyk realizowanych przez 266 firm. W zdecydowanej większości (75 proc.) podmioty zgłaszające dobre praktyki to duże przedsiębiorstwa. 16 proc. stanowią firmy średnie, a firmy małe i mikro to odpowiednio 7 proc. i 2 proc. reprezentowanych przedsiębiorstw.

Najwięcej, bo aż 418 dobrych praktyk dotyczy zaangażowania społecznego, następne w kolejności są praktyki z zakresu pracy (249 zgłoszonych dobrych praktyk) i środowiska (210 dobrych praktyk). Do mniej licznych należą obszary dotyczące praw człowieka (54 dobre praktyki), zagadnień konsumenckich (46 dobrych praktyk), uczciwych praktyk operacyjnych (37 dobrych praktyk) i ładu organizacyjnego (32 dobre praktyki).


73 proc. firm uczestniczących w przeglądzie deklaruje, iż podlega obowiązkowi raportowania zgodnie z CSRD. Jako największe wyzwania związane z implementacją tej regulacji wskazały m.in. zbieranie danych w łańcuchu dostaw (115 wskazań) i definiowanie procesu podwójnej istotności (64 wskazań).

Czym są dobre praktyki?

Dobre praktyki mogą być praktykami edukacyjnymi, dokształcającymi czy na przykład proekologicznymi. Przykładowo, w Totalizatorze Sportowym stworzono cykl wewnętrznych artykułów edukacyjnych, którch adresatami byli pracownicy. Dzięki artykułom, pracownicy mogli zwiększyć świadomość dotyczącą zagrożeń ataków phishingowych, ale również wzmocnienia dobrych nawyków, pozwalających zminimalizować ryzyko utraty danych, prywatnych i służbowych. Inną inicjatywą zgłoszoną przez Totalizator Sportowy była inicjatywa „Ty w roli głównej”, na którą składał się cykl webinarów, gdzie w rolę ekspertów wcielają się pracownicy spółki. Inicjatywa jest częścią działań związanych z dzieleniem się wiedzą w organizacji. Podczas spotkań online pracownicy promowali wiedzę z obszarów swojej działalności zawodowej. To działanie wspierało współtworzenie przyjaznego miejsca pracy z przestrzenią do dyskusji i wymiany wiedzy, która stanowi jeden z 5 filarów strategii biznesowej Totalizatora Sportowego.

Pełny raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu dostępny jest do pobrania za darmo na stronie organizatora.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka