Lider zespołu Łzy Adam Konkol i jego żona Angelina. Fot. PAP/Leszek Szymański
Lider zespołu Łzy Adam Konkol i jego żona Angelina. Fot. PAP/Leszek Szymański

Znany muzyk choruje na raka płuc. Artysta nie traci nadziei

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Adam Konkol to gitarzysta, perkusista, autor tekstów i kompozytor, a także założyciele i lider zespołu Łzy, który największą sławę zdobył dzięki przebojowi „Agnieszka już dawno” i „Narcyzm się nazywam”. Fanów zespołu, którego historia nie jest prosta, zelektryzowała smutna wiadomość: Adam Konkol choruje na raka płuc. Wiemy, jak radzi sobie z tym rodzina artysty.

Adam Konkol, lider Łez, choruje na raka płuc

„W sumie nie wiem, od czego zacząć. Jestem bardzo szczęśliwy, a fizycznie jestem u szczytu formy. Jestem spełniony i wolny. Niektórzy już wiedzą, a inni dowiedzą się z tego posta. Mam złośliwego raka płuc, wiem, dziwne, nie pale i nie paliłem papierosów, ale czasem tak się podobno zdarza” - tak zaczyna się wpis Adama Konkola w social mediach.

Warto zaznaczyć, że muzyk zmaga się również z przeciekową wadą serca, a konkretnie zespołem Eisenmengera.

I to właśnie wada serca utrudnia leczenie raka płuc - operacja jest niemożliwa, nie da się w tych okolicznościach usunąć części płuc. Na tym nie koniec złych wiadomości. Muzyk nie może rozpocząć chemioterapii, gdyż taka forma leczenia mogłaby go po prostu zabić.


Nowotwory płuc częściej dotykają palaczy. Ale mogą rozwijać się także u niepalących. Zwiększone ryzyko wynika z odziedziczonych czynników genetycznych i czynników środowiskowych. Trzeba zaznaczyć, że w początkowej fazie nowotwór nie daje żadnych oczywistych symptomów i przebiega bezobjawowo.

Angelina Konkol: To ja powinnam wspierać męża, a to on bardzo dobrze znosi tę sytuację

Angelina Konkol, żona lidera Łez w rozmowie z Plejadą przyznała, że u jej męża początkowo podejrzewano zapalenie płuc. Ale badania nie pozostawiły wątpliwości co do sytuacji. – Lekarz przekazał nam diagnozę, a mi łzy napływały do oczu. Nie umiałam się uspokoić. Dopiero wtedy zrozumiałam powagę sytuacji – mówiła Angelina Konkol.

Małżeństwo miało w tym czasie zaplanowane wakacje.

– Miałam czas poukładać sobie wszystko w głowie. Jakoś oswoić się z tą diagnozą, z tym „wyrokiem”. Prowadzę kliniki medycyny estetycznej – nie wiem, jakbym w tym czasie miała pracować, ponieważ płacząc, ciężko jest być z pacjentem, wykonywać zabiegi. Wiadomo, że te wakacje już nie były odpoczynkiem jak wcześniej, ale dajemy radę. To ja powinnam wspierać męża, a to on bardzo dobrze znosi tę sytuację i dodaje mi otuchy – mówiła.


Jak powiedzieć o raku ojca dzieciom?

Dramatycznym momentem dla Adama i Angeliny Konkol było przekazanie wieści dzieciom.

– Nie chciałam mówić o tym dzieciom. Myślałam, jak to zrobić, żeby się nie martwiły. Ale akurat tak się złożyło, że jak jechaliśmy na wizytę do onkologa, to z córką odwiedziliśmy ortodontę – chcieliśmy odhaczyć dwie wizyty u lekarzy jednego dnia. Córka czekała na nas na korytarzu – zdradziła Angelina Konkol.

– Nie spodziewałam się takiej diagnozy, ale jak onkolog powiedział wtedy, że to jest nowotwór, że on rośnie i jest też złośliwy, to ja rozpadłam się na milion kawałków. Nie umiałam przestać płakać. Wiedziałam, że córka siedzi na korytarzu i powinnam się ogarnąć, ale emocje wzięły górę – dodała.

Ich młodszy syn dowiedział się nieco później. Z miejsca zaczął dopytywać: „jakiego tata ma raka? Jaki jest najgorszy rak?”.

Adam Konkol nie poddaje się chorobie: „Ogólnie towarzyszą mi pozytywne myśli. Jestem przekonany, że wszystko będzie dobrze”.

Źródło: YouTube/Łzy; Łzy - "Agnieszka Już Dawno Tutaj Nie Mieszka"


Zespół Łzy - sława i rozłam

Zespół Łzy, znany z muzyki pop-rock, powstał w 1996 roku w Pszowie (woj. śląskie). W lipcu 2000 roku wydali drugi album studyjny, zatytułowany „W związku z samotnością”, który promowali m.in. przebojem „Agnieszka już dawno...”. Za ten album w czerwcu 2001 roku otrzymali status złotej płyty, a na początku 2002 – platynowej.

W czerwcu 2009 roku Łzy nagrały z Jerzym Połomskim piosenkę „Do zakochania jeden krok”, a w listopadzie zespół został uhonorowany statuetką „Famek 2009” za dorobek muzyczny.

W listopadzie 2010 roku Łzy zakończyły współpracę z Anną Wyszkoni, która kontynuowała karierę solową. I zmagała się z rakiem tarczycy.

W 2021 roku we Łzach doszło do rozłamu. Adam Konkol stwierdził, iż wymienił cały dotychczasowy jego skład, chcąc odnowić projekt, ponadto oskarżył kolegów o wyrzucenie z zespołu. W odpowiedzi dotychczasowy skład Łez sprostował, że zgodnie z posiadanymi dokumentami Konkol sam odszedł z zespołu, a ponadto nie przysługuje mu żadne wyłączne prawo do nazwy Łzy.

W efekcie 5 listopada 2021 roku jednocześnie oba składy zespołu wydały nowe piosenki; pierwotny skład wydał utwór „Za szczęście, za zdrowie, za miłość”, z kolei zespół Łzy z Adamem Konkolem wydał utwór „Agnieszka 2.0” stanowiący sequel piosenki „Agnieszka” z 2000 roku. Wokalistką w składzie Adama Konkola została Paulina Titkin.

Łzy, Adam Konkol, Angelina Konkol, nowotwór płuc, rak, Salon24.pl
Lider zespołu Łzy Adam Konkol i jego żona Angelina. Fot. PAP/Leszek Szymański

KO

Źródło zdjęcia: Lider zespołu Łzy Adam Konkol i jego żona Angelina. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura