Patrol saperski, fot. PAP/Marek Delmanowicz
Patrol saperski, fot. PAP/Marek Delmanowicz

Ewakuacja kilku tysięcy mieszkańców. Było naprawdę niebezpiecznie

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W poniedziałek rano ewakuowano kilka tysięcy mieszkańców gminy Kosakowo (woj. pomorskie). Ma to związek ze znalezionym przy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu, niewybuchem z okresu II wojny światowej. Teren sprawdzany jest przez służby.

Alert RCB dla mieszkańców 

"W związku z zagrożeniem spowodowanym znalezionym przy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu, niewybuchem z okresu II wojny światowej w poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych przeprowadzona zostanie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic" – informował Urząd Gminy w Kosakowie.

Do mieszkańców powiatu puckiego i wejherowskiego wysłano także alert RCB.

Ogromna ewakuacja mieszkańców 

Jak informuje Urząd Gminy w Kosakowie, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej dbają o bezpieczeństwo osób ewakuowanych oraz udzielą im niezbędnej pomocy.


"Tego dnia od godz. 8 teren rażenia będzie sprawdzany przez służby. Jeśli ktoś na własną odpowiedzialność będzie pozostawał w domu zobowiązany jest do podpisania i przekazania służbom oświadczenia" - czytamy na stronie UG w Kosakowie.

Podczas ewakuacji mieszkańcy mogą przebywać w świetlicach sołeckich w Kazimierzu, Dębogórzu- Wybudowaniu i Suchym Dworze (miejsce dogodne dla osób z niepełnosprawnościami) oraz na sali gimnastycznej w Centrum Sportowym w Kosakowie.

Uczniowie i przedszkolaki uczęszczający do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu będą odbywały zajęcia opiekuńcze w budynku Szkoły Podstawowej w Kosakowie. Tam rodzice od godz. 6:45 mogą pozostawić dzieci pod opieką wychowawców.

Saperzy w akcji

"Niewybuch został znaleziony w czwartek 25 kwietnia br. w okolicy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu. Wstępne ustalenia wskazują, że może to być bomba z okresu II Wojny Światowej. W celu zapewniania bezpieczeństwa na czas usuwania zagrożenia przez Patrol Saperski konieczna będzie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic" - informuje UG w Kosakowie.

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Kosakowo ewakuacja rozpoczęła się o godzinie 6 i potrwa do odwołania. Mieszkańcy, wychodząc z domów powinni zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Na czas prowadzonych czynności przez saperów w poniedziałek od godz. 8 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu części miejscowości, w tym m.in.: ul. Pomorskiej w Dębogórzu, ul. Kwietniowej w Kazimierzu, ul. Długiej w Dębogórzu-Wybudowaniu i w Rumi oraz ul. Rajskiej i ul. Partyzantów w Rumi.

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci. Usuwanie niewybuchu może potrwać około 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia.

MP

Patrol saperski, fot. PAP/Marek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo