fot. KPRP/Kremlin/Canva
fot. KPRP/Kremlin/Canva

"Polska przestraszyła USA". Pieskow komentuje słowa Dudy o nuclear sharing

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 191
- Polska przestraszyła Stany Zjednoczone, ogłaszając możliwość przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej. Taką opinię wyraził sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, cytowany przez TASS.

Dmitrij Pieskow komentuje słowa Andrzeja Dudy

"Polska zawsze stara się wyprzedzać konkurencję" – powiedział Pieskow na antenie programu "Moskwa. Kreml. Putin", którego fragment opublikował prezenter telewizyjny Paweł Zarubin na swoim kanale w serwisie Telegram. W ten sposób sekretarz prasowy skomentował słowa polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o gotowości Warszawy do rozmieszczenia w tym kraju amerykańskiej broni jądrowej.

- Wypowiedź Dudy, moim zdaniem, wywołała nawet strach w Stanach Zjednoczonych i w wielu stolicach europejskich, ponieważ szybko oświadczyli, że nie mają takich planów – oświadczył Pieskow. Jego zdaniem, takie wypowiedzi na temat broni jądrowej "pokazują tok myślenia" przywódców państw europejskich.


Rzecznik Kremla: Europejscy przywódcy próbują "ogłupić" swoich obywateli

Pieskow uważa, że "europejskie stolice eskalują napięcia w każdy możliwy sposób" i próbują "ogłupić" swoich obywateli "przerażającymi historiami" o Rosji. - W ten sposób jedni ukrywają swoje wewnętrzne problemy gospodarcze, podczas gdy inni ukrywają swoje wewnętrzne problemy polityczne – powiedział.

Rzecznik Kremla odnosił się do wywiadu z Dudą opublikowanego przez "Fakt". Prezydent stwierdził w nim, że rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce od dawna jest tematem polsko-amerykańskich negocjacji i Warszawa jest gotowa na nuclear sharing. Według niego perspektywę tę tłumaczy "militaryzacja" obwodu kaliningradzkiego i pojawienie się na Białorusi taktycznej broni jądrowej Rosji.

Kierownictwo NATO zapewniło, że nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. Natomiast Kreml już wcześniej słowami Pieskowa zapowiedział podjęcie działań militarnych na rzecz bezpieczeństwa Rosji w przypadku udziału Warszawy w nuclear sharing.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj191 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka