na zdjęciu: marszałek Sejmu Szymon Hołownia. fot. PAP/Artur Reszko
na zdjęciu: marszałek Sejmu Szymon Hołownia. fot. PAP/Artur Reszko

Mocne orędzie Marszałka Sejmu. "Powiem to najprościej jak się da"

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 171
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartkowym orędziu wygłoszonym z okazji Dnia Flagi podkreślił, że "dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz, już nie ma".

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił orędzie

W czwartek w całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Nawiązując do obu świąt marszałek Hołownia w orędziu wyemitowanym w czwartek wieczorem zaznaczył, że "w tym dzisiejszym spotkaniu się świąt jest głęboki sens".

"Polska – to Polki i Polacy! +Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy+" - powiedział marszałek Sejmu.

Jak ocenił obecnie "od tego jak zrozumiemy to +my+ z polskiego hymnu zależy więcej, niż kiedykolwiek".

"Powiem to najprościej jak się da. Na wojny domowe, choć ja akurat nigdy nie byłem ich fanem, czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz, już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy. Na dzieci lepszych i gorszych rodziców, na tych, co stali nie tam gdzie stać powinni, na różne sorty, na ciemnogród i oświeconych, na Polskę A i B. Wystarczy" - podkreślił marszałek Hołownia.


Dodał, że "w ciągu ostatnich lat w naszym świecie popsuło się wszystko, co mogło: przyszła pandemia, zepsuł się klimat, wyparował pokój". "Poradzimy sobie z tym, jeśli tylko za drogowskaz przyjmiemy biało–czerwoną" - zaznaczył marszałek Sejmu.

Marszałek Hołownia powiedział, że "dziś potrzebujemy nie tylko pięknych słów, ale wspólnej konkretnej roboty - projektów, zadań, które będą zszywać nas jako społeczną i narodową wspólnotę".

"Takim projektem jest unowocześnienie polskiej armii. Jest nim wielka transformacja energetyczna. Takim projektem jest inwestycja w edukację, w ochronę zdrowia. Takim projektem może stać się nawet budzące tyle emocji i opinii CPK, jeśli wreszcie będzie przeprowadzone z szacunkiem dla ludzkiego życia i własności" - wymieniał marszałek Sejmu.


Marszałek Sejmu: Rzeczpospolita to rzecz wspólna. Skupmy się na celach, które nas łączą

Jak podkreślił w orędziu "różnice między nami nie znikną, ale jeśli skupimy się na wspólnych celach, może się okazać, że stają się szansą, dla Polski i dla nas, bo pozwalają stać się lepszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi". "Bo Rzeczpospolita, tak jak jej biało-czerwona flaga, to rzecz wspólna, a nie własność tych, którzy nią rządzą" - mówił marszałek Hołownia.

"Wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie sprostać niespokojnym czasom i sprawić, że Polska wyjdzie z nich silniejsza i szczęśliwsza. Ona naprawdę nie zginie, kiedy my żyjemy" - powiedział. 


na zdjęciu: marszałek Sejmu Szymon Hołownia. fot. PAP/Artur Reszko

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura