IMGW wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Fot. CC0
IMGW wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Fot. CC0

Uwaga, nadciąga załamanie pogody. Są ostrzeżenia

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Długi weekend majowy dobiega końca, a wraz z nim kończy się piękna aura. IMGW wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Alerty dotyczą praktycznie całego kraju. Burzom może towarzyszyć grad oraz porywy nawet do 100 km/h.

Burze praktycznie w całym kraju 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. Pierwszy stopień zagrożenia wydano dla: woj. dolnośląskiego (oprócz zachodniej części), lubuskiego (powiat wschowski), łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego (poza Siedlcami i powiatem siedleckim), opolskiego, podkarpackiego (zachodnia część), podlaskiego (poza powiatem hajnowskim), pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego (wschód regionu). W tych częściach kraju prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. 


Z kolei drugi stopień zagrożenia wydano dla: dolnośląskiego (powiaty: milicki, oleśnicki i trzebnicki), kujawsko-pomorskiego, łódzkiego (zachodnia części), mazowieckiego (północno-wschodnia część), opolskiego (powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski), pomorskiego (oprócz wschodniego regionu) śląskiego (m. Częstochowa, powiaty: częstochowski i kłobucki), warmińsko-mazurskiego (wschodnia część) oraz wielkopolskiego (wschodnia część). Tutaj prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 30 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h. Miejscami możliwy jest grad. 

 

Alert RCB

Przed gradem i burzami ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wysłało alerty na telefony komórkowe Polaków: „Uwaga! Dziś (05.05) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.


Koniec pięknej pogody 

Synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała w rozmowie z PAP, że w niedzielę nadal będzie ciepło, ale - jak dodała - będzie to "taki ostatni fajny, ciepły dzień". Termometry wskażą ok. 21-22 st. C na krańcach zachodnich, Suwalszczyźnie, Podlasiu i nad morzem. – Najcieplej będzie w centralnej Polsce: do 25 st. C" i na południu - nawet 26 st. C – powiedziała. Wiał będzie słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną 75 km/h, a w pasie od Pomorza przez Warmię, Mazury i Kujawy po Mazowsze - nawet do 90 km/h. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 25 mm.

W nocy z niedzieli na poniedziałek "w całej Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami" - poinformowała synoptyczka. Miejscami opady deszczu do ok. 20 mm, a na Pomorzu i w Polsce centralnej, aż po Opolszczyznę i Małopolskę - burze, początkowo z gradem. Termometry wskażą od 9 st. C na zachodzie, przez 9-10 st. C nad morzem i w rejonach podgórskich, po 13 st. C na wschodzie Polski. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr z kierunków południowo-zachodnich, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

MP

IMGW wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości