Tomasz Szmydt. Fot. PAP/Rafał Guz
Tomasz Szmydt. Fot. PAP/Rafał Guz

Sędzia Szmydt chce azylu na Białorusi. Jego macierzysty sąd nic o tym nie wie

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 132
Rzecznik prasowy Naczelnego Sądu Administracyjnego sędzia Sylwester Marciniak poinformował w poniedziałek, że na razie do sądu administracyjnego nie trafiło żadne pismo od sędziego warszawskiego WSA, który poprosił o „opiekę i ochronę” na Białorusi. Z komunikatu WSA w Warszawie wynika, że od 22 kwietnia do 10 maja Szmydt przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Sędzia Szmydt poprosił na Białorusi o piekę i ochronę”

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała w poniedziałek, że Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił władze Białorusi o „opiekę i ochronę”.

O sprawie pisał dziś Salon24.pl w artykułach:

"Do wojewódzkiego sądu administracyjnego nic nie trafiło na razie"

– Z informacji medialnych wynika, że osoba ta złożyła oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu, a ambasada białoruska ma je przekazać. Do wojewódzkiego sądu administracyjnego nic nie trafiło na razie – powiedział sędzia Marciniak.

Dodał, że kwestię zrzeczenia się urzędu sędziego reguluje art. 68 Prawa o ustroju sądów powszechnych - stosujący się także do sędziów administracyjnych - mówiący, że „stosunek służbowy sędziego rozwiązuje się z mocy prawa, jeżeli sędzia zrzekł się urzędu”. Jednak takie zrzeczenie się urzędu „jest skuteczne po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia”. W przypadku sędziego administracyjnego takie zrzeczenie powinno trafić do prezesa NSA.


"Można wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wydalić ze służby"

Jak wyjaśnił sędzia Marciniak, teoretycznie w przepisach te trzy miesiące są określone po to, aby osoba zrzekająca się urzędu mogła dokończyć swoje sprawy będące w trakcie rozpatrywania. – Oczywiście w tym przypadku nie ma możliwości, aby ta osoba kończyła te sprawy – zastrzegł rzecznik NSA i w związku z tym zaplanowane terminy rozpraw z udziałem tego sędziego nie dojdą do skutku.

– Dopóki natomiast osoba taka jest sędzią, to można wobec niej wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wydalić ją ze służby – zaznaczył sędzia Marciniak. 

Komunikat WSA: Sędzia jest na urlopie do 10 maja

Z komunikatu WSA w Warszawie wynika, że od 22 kwietnia do 10 maja Szmydt przebywa na urlopie wypoczynkowym. Prezes sądu nie otrzymał informacji od sędziego o zrzeczeniu się urzędu. W oświadczeniu wskazano, że kierownictwo WSA nie posiada żadnych informacji o prośbie o azyl, poza doniesieniami medialnymi.

tomasz szmydt, wojewódzki sąd administracyjny, salon24.pl
Komunikat WSA: Sędzia Tomasz Szmydt jest na urlopie do 10 maja. Źródło: bip.warszawa.wsa.gov.pl

KW

Źródło zdjęcia: Tomasz Szmydt. Fot. PAP/Rafał Guz

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka