Węgierski minister finansów Mihaly Varga i polski minister finansów Andrzej Domański. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET
Węgierski minister finansów Mihaly Varga i polski minister finansów Andrzej Domański. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Minister uchylił rąbka tajemnicy. Tak zagłosuje polski rząd ws. paktu migracyjnego

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
We wtorek w Radzie UE odbędzie się głosowanie nad paktem migracyjnym. Minister finansów Andrzej Domański powiedział we wtorek, że polski rząd będzie głosować przeciwko wszystkim jego elementom.

Polski rząd przeciw paktowi migracyjnemu 

Minister finansów Andrzej Domański został złapany przez dziennikarzy w Brukseli przed głosowaniem w Radzie UE paktu migracyjnego. – Stanowisko rządu jest konsekwentne i jednoznaczne. Jesteśmy konsekwentnie przeciwko wynegocjowanym przez rząd PiS elementom paktu migracyjnego. W naszej ocenie nie uwzględnia on specyfiki państw graniczących chociażby z Białorusią, państw, które mierzą się z rosnącą presją tak zwanej wojny hybrydowej. Zapisy paktu migracyjnego nie uwzględniają w odpowiedni sposób relacji między odpowiedzialnością i solidarnością. Rząd PiS zepsuł w tych negocjacjach praktycznie wszystko, co było do zepsucia – powiedział Domański.

– Głosujemy przeciwko wszystkim elementom paktu migracyjnego – dodał.


Kontrowersyjne założenia paktu migracyjnego 

Reforma została zaproponowana przez Komisję Europejską w 2016 r., ale ze względu na postulowaną przymusową relokację migrantów była blokowana przez część krajów członkowskich. Parlament Europejski głosował w sprawie nowej wersji uzgodnionej wstępnie z Radą UE w grudniu 2023 r., a zaprezentowanej przez KE w 2021 r.

Największe kontrowersje wzbudzał tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii.

Pakt migracyjny będzie jeszcze musiała zaakceptować Rada UE, w której reprezentowane są kraje członkowskie. Polskie władze już wcześniej zapowiedziały głosowanie przeciwko, bo - jak argumentuje MSWiA - prace nad przepisami zakończyły się tydzień po zaprzysiężeniu obecnego rządu, a rezultat tych prac, prowadzonych przez poprzednią ekipę, jest "dalece niewystarczający".

MP

Węgierski minister finansów Mihaly Varga i polski minister finansów Andrzej Domański. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka