Donald Tusk pytał Polaków, czy głosują za Zachodem czy Rosją. Najnowszy sondaż poparcia

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 180
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - podaje sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Donald Tusk nieco zaskoczył w mediach społecznościowych. Napisał, że wyborcy "głosują za czymś, nie za kimś. Na przykład za Europą albo za Rosją".

PiS przed KO w najnowszym badaniu

PiS ma poparcie 32,7 proc. respondentów na niecały miesiąc przed wyborami do europarlamentu. Gdyby taki wynik sprawdziłby się 9 czerwca, byłoby to 10 z rzędu zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego, wliczając wszystkie elekcje od 2014 roku. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,3 proc. Trzecia Droga zajęła trzecią lokatę z poparciem 12,6 proc. 

W europarlamencie znaleźliby się także przedstawiciele Lewicy (9,6 proc. głosów) i Konfederacji (8,6 proc.).

Z kolei na pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do parlamentu europejskiego, czy wziąłbyś w nich udział", odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 36,2 proc. pytanych, a "raczej tak" - 8,6 proc. Swojego głosu zdecydowanie nie oddałoby 31,2 proc. ankietowanych, a "raczej nie" – 20,8 proc. osób. 3,2 proc. pytanych jeszcze nie ma zdania.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM został wykonany 10–12 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI). 

Czy ostatnie sondaże, w których wciąż nie ma "mijanki", to powód ostatniego wpisu Donalda Tuska? Premier w mediach społecznościowych mobilizował wyborców, przedstawiając spór między KO a PiS jako wybór między Zachodem a Rosją. Z niego można też wyczytać, że szef rządu obawia się o frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 


Donald Tusk: Jesteś albo za Rosją albo za Zachodem

- Nie idziesz na wybory, bo się zmęczyłeś? Bo wkurzył Cię ten czy inny minister? Pamiętaj: to wyborcy wygrywają i przegrywają wybory. Bo głosują za czymś, nie za kimś. Na przykład za Europą albo za Rosją. Nie głosujesz - przegrywasz SWOJĄ walkę, nie czyjąś. Walkowerem - zastrzegł Tusk. 

 


Fot. Premier Donald Tusk/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka