Fot. PAP
Fot. PAP

Prezydent zabrał głos ws. serii pożarów. Padły niepokojące słowa

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Trudno nie mieć podejrzenia czy obawy, że seria pożarów, do której doszło w Polsce, nie jest przypadkowa, a jest próbą destabilizacji sytuacji w Polsce przez "czynniki zewnętrzne" - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił przy tym, że sprawa jest badana przez odpowiednie organy.

Prezydent Duda: Pożary w Polsce mogły nie być przypadkowe

Podczas wtorkowego spotkania z mediami w stolicy Kataru prezydent Andrzej Duda został zapytany o serię pożarów, która przez niektórych jest rozpatrywana w kategorii rosyjskiej prowokacji.

"W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia chyba z pięcioma czy sześcioma bardzo poważnym pożarami w różnych miejscach Polski. Trudno nie mieć takiego podejrzenia, takiej obawy, że pożary mogą nie mieć charakteru przypadkowego i że to mogą być po prostu podpalenia - a w istocie, że może to być próba destabilizacji sytuacji w Polsce przez działania czynników zewnętrznych" - powiedział prezydent.

Podkreślił przy tym, że sprawy te są badane przez "odpowiednie organy".

W ciągu ostatnich kilku dni doszło m.in. do pożaru w warszawskiej hali targowej przy ul. Marywilskiej oraz na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich. W obu przypadkach wszczęto już śledztwo.


Oficjalna wizyta głowy państwa w Katarze

Prezydent, który we wtorek uczestniczył w jednym z paneli Katarskiego Forum Ekonomicznego jako gość honorowy, mówił o sytuacji w Europie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Spotkał się także z uczestniczącym w forum premierem Malezji Seri Anwarem bin Ibrahimem oraz z prezydentem elektem Indonezji Prabowo Subianto; rozmawiał także z katarskim ministrem transportu, szefem rady nadzorczej QTerminals Dżasimem bin Saifem al-Sulaitim.

Prezydent od poniedziałku przebywa w Katarze z roboczą wizytą. W rozmowie z polskimi mediami Duda poinformował, że spotkał się z organizatorem Katarskiego Forum Ekonomicznego, emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al Sanim.

Andrzej Duda przekazał dziennikarzom, że jego wystąpienie na forum wpisało się w konsekwentne działania, jakie w sprawie wsparcia dla Ukrainy realizuje polska dyplomacja. Zaznaczył, że ważne było także "przedstawienie, czym dzisiaj jest Rosja i jak należy rozumieć to, co Rosja na Ukrainie robi".

Wyraził nadzieję, że relacje gospodarcze Polski z Katarem będą się stale rozwijać, ponieważ państwo to realizuje inwestycje w nowoczesne technologie związane z pozyskiwaniem energii, w tym odnawialnej, i wykorzystaniem wodoru.

"Cały czas trwają tutaj dyskusje o technologiach przyszłości, to jest to, na czym jest skupiona nasza uwaga" - podkreślił.

Zdaniem prezydenta Katar to sprawdzony partner, który inwestuje w m.in. w rozwój portu w Świnoujściu. Duda przekazał również, że spotkał się z premierem Malezji, by omówić współpracę obu krajów.

Andrzej Duda podkreślił, że w rozmowach pojawiła się kwestia - jego zdaniem - bardzo silnych więzi gospodarczych, jakie Polska ma z Katarem. Przypomniał, że w przyszłym roku minie 10 lat, od kiedy Katar dostarcza skroplony gaz do Polski. "I to jest dzisiaj nasz najpoważniejszy partner, jeśli chodzi o dostawy LNG, oprócz firm amerykańskich.

Przekazał ponadto, że duża część spotkań, które odbył we wtorek, dotyczyła współpracy w ramach Trójmorza i perspektyw, jakie są w naszej części Europy dla jeszcze większych inwestycji ze strony katarskich inwestorów.


MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Marcin Obara

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka