Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń (zdjęcie ilustracyjne). Źródło: EPA/ROMAN RIOS
Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń (zdjęcie ilustracyjne). Źródło: EPA/ROMAN RIOS

Rosjanie drżą. Zmasowany atak na okupowane tereny, płonie Krym

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Potężny atak ukraińskiej armii na tereny okupowane przez Rosjan. W Sewastopolu na Krymie nie ma światła, a władze odwołały zajęcia w szkołach i przedszkolach. Z kolei w rosyjskim Noworosyjsku rakiety i drony zaatakowały port oraz składy ropy. Wybuchły gigantyczne pożary.

Ukraińcy zaatakowali okupowane tereny 

Sewastopol to główna baza nękanej przez Ukraińców atakami dronów i rakiet rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Miejscowy gubernator Michaił Razwożajew oświadczył, że obrona powietrzna odparła atak na miasto i "zniszczyła dziesiątki dronów powietrznych i ponad pięć dronów morskich”.


Poinformował też, że odłamki zestrzelonych bezzałogowców spadły na lokalną podstację elektryczną. "W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o odwołaniu zajęć we wszystkich szkołach (…) i przedszkolach” – napisał. 


Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że nad Krymem przechwyconych zostało 51 dronów. "Dyżurne środki obrony powietrznej zniszczyły i przechwyciły 51 dronów nad terytorium Półwyspu Krymskiego (…). W nocy lotnictwo morskie i kutry patrolowe Floty Czarnomorskiej zniszczyły na wodach Morza Czarnego sześć dronów morskich” – poinformowano.


Ogromny pożar w Noworosyjsku

Z kolei w piątek w nocy w rosyjskim Noworosyjsku doszło do potężnych eksplozji. Jak informuje portal Ukraińska Prawda na podstawie źródeł rosyjskich, dronami i rakietami został zaatakowany port i składy ropy.


O godzinie 5 rano czasu lokalnego, w Noworosyjsku słychać było 28 eksplozji, syreny wozów strażackich i karetek pogotowia. Lokalni mieszkańcy naliczyli 33 ukraińskie drony i ponad 35 eksplozji. "Na nagraniu z miasta słychać lecące drony, działa także obrona przeciwlotnicza okupantów. Ludzie widzieli, jak rakieta uderzyła w port, zaatakowany został terminal paliwowy w Noworosyjsku, wybuchł pożar" – relacjonuje niezależny portal Astra.


Władze miasta oficjalnie ogłosiły "nieudaną próbę ukraińskiego ataku” i zestrzelenie 10 ukraińskich dronów. Mieszkańcy Noworosyjska napisali w mediach społecznościowych, że w porcie nie było prądu.


Po nocnym ataku na miasto administracja Noworosyjska zakazała mieszkańcom opuszczania domów i przekazała rodzicom, że odwołane są zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych

MP

Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń (zdjęcie ilustracyjne). Źródło: EPA/ROMAN RIOS

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka