Kaczyński znów przed komisją śledczą. Posłowie KO już zacierają ręce

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Jarosław Kaczyński o godz. 10 będzie przesłuchany przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Członek komisji Jacek Karnowski sugeruje, że lider PiS powinien ponieść odpowiedzialność prawną za to, że rozpoczęto przygotowania do głosowania korespondencyjnego w 2020 roku.

Komisja wkrótce zaprezentuje raport

To będzie ostatni świadek komisji ds. wyborów kopertowych. Od początku ustalenia śledczych, o których mówią w mediach, pokrywają się z medialnymi doniesieniami. Głosowanie w pandemii w trybie korespondencyjnym się nie odbyły, wydano na nie ok. 70 mln złotych. Za organizację odpowiadała Poczta Polska, którą nadzorował Jacek Sasin. Mateusz Morawiecki mówił na ostatnim posiedzeniu komisji, że rząd działał w trudnych warunkach pandemii i musiał działać tak, by zapewnić bezpieczeństwo wyborcom.

- Pamiętam dyskusję ws. wyborów korespondencyjnych prowadzoną w gronie kierownictwa politycznego, nie pamiętam kto w tej kwestii pomysł rzucił. Pamiętam, że kierownictwo polityczne podjęło decyzję ws. wyborów - mówił. Rządzący zapowiadają złożenie wniosku do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego premiera. 

Dziś ostatni akcent działalności komisji ds. wyborów kopertowych, czyli starcie z Jarosławem Kaczyńskim. - Dziś prezes Kaczyński staje przed komisją, wyjaśniającą próbę przeprowadzenia pseudowyborów, organizowanych przez Pocztę Polską zamiast Państwowej Komisji Wyborczej. Jaką odpowiedzialność ponosi za to „szeregowy” poseł? - pytał Jacek Karnowski, członek komisji śledczej. 

 


Kaczyński przed komisją śledczą

Z kolei w PiS jest przekonanie, że prezes poradzi sobie tak, jak kilka miesięcy temu przed posłami ws. Pegasusa. - Pan prezes Kaczyński zawsze jest kluczowym świadkiem. Jestem przekonany, że zakończy się to tak, jak na ostatniej komisji, na której występował, u pani przewodniczącej Sroki - mówił w RMF FM Przemysław Czarnek. 

Raport komisji ds. wyborów kopertowych mamy poznać jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie już 9 czerwca. 


Fot. Prezes PiS Jarosław Kaczyński/PAP

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka