Hołownia inaczej niż Tusk i KO o CPK. Kredyt 0 proc. też mu się nie podoba

Redakcja Redakcja Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Trzecia Droga postawi się Koalicji Obywatelskiej? Szymon Hołownia na sobotniej konwencji Polski 2050 zapewnił, że popiera budowę CPK. Formacja wyraża za to sprzeciw w sprawie kredytu 0 proc., który - zdaniem wielu ekspertów - podniesie w efekcie ceny mieszkań na rynku. - Nie ma mowy o rozwoju Polski bez nowoczesnej infrastruktury - oświadczył marszałek Sejmu.

Konwencja Polski 2050

Wielocentryczność, innowacyjna zielona gospodarka oraz transformacja transportowa - to trzy filary rozwoju Polski, które w sobotę przedstawił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szef Polski 2050 opowiedział się za budową CPK oraz rewizją dyrektywy ETS2, sprzeciwiając się jednocześnie pomysłowi kredytu 0 procent. 

Pierwszy z trzech filarów rozwoju Polski:

Wielka transformacja transportowa

1️⃣ TAK dla CPK

2️⃣ Kolej w każdym powiecie

3️⃣ TAK dla Polski 100-minutowej.

Byłem sceptykiem CPK ze względu na koszty społeczne projektu. Zmieniłem zdanie, bo dane są nieubłagane. Budowa 10. największego lotniska w UE nie jest megalomańskim projektem w 6. największej gospodarce w UE - przekazał w mediach społecznościowych Hołownia. 

- Do końca dekady musimy zbudować to lotnisko i szybką kolej między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem, czyli tzw. Igrek. Przekonamy do tego partnerów w Koalicji, bo to dobre dla Polski. Ale rozwój infrastruktury to nie tylko szybkie pociągi między metropoliami. Rozwojowy cel na miarę polskich potrzeb i ambicji to Polska 100-minutowa. Dojazd z każdego miasta województwa do stolicy regionalnej transportem publicznym w max. 100 minut, który zapewnimy dzięki kolei w każdym powiecie. Nie ma mowy o rozwoju Polski bez nowoczesnej infrastruktury - dodał współzałożyciel Trzeciej Drogi. 

  


Kredyt 0 proc. bez poparcia koalicjantów 

Szymon Hołownia wyraził sprzeciw wobec kredytu 0 proc., który forsuje KO. Oznacza to, że jeden ze 100 konkretów, który krytykuje również Lewica, praktycznie nie ma szans powodzenia. 

- Dziś 80 proc. nowych mieszkań powstaje tylko w 20 proc. gmin. Musimy to zmienić. Nigdy więcej programów typu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który wzbogacił deweloperów w metropoliach i doprowadził do wzrostu cen w całej Polsce. Polska 2050 nie poprze tego pomysłu. Zagłosujemy za to za wsparciem społecznego budownictwa mieszkaniowego - tłumaczył na konwencji Trzeciej Drogi Hołownia.  

CPK powstanie

Marszałek Sejmu opowiada się za rewolucją transportową, polegającą na tym, by z każdego miasta wojewódzkiego dojechać do stolicy jednostki terytorialnej w maksymalnie 100 minut. - Przez 20 lat powstały w Polsce tysiące kilometrów autostrad. A kolej? Tu czas się zatrzymał - mówił Hołownia. 

Polityk zapowiedział budowę CPK do końca dekady. Nie wyjawił jednak szczegółów - czy ma na myśli kontynuację projektu PiS czy, tak jak KO, modyfikacje w postaci wyrzucenia komponentu lotniczego i drastycznych zmian w sferze kolejowej.

- Byłem bardzo sceptyczny wobec budowy CPK, ze względu na bardzo wysokie koszty społeczne tego projektu. Zmieniłem zdanie, bo Polska jest ostatnim dużym krajem Unii bez towarowego i pasażerskiego hubu lotniczego - i wydaje się, że da się ten projekt poprowadzić, bez niszczenia ludziom życia - określił Hołownia.  

 

Fot. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu/PAP

GWUdostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka