Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: X/@Straz_Graniczna
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: X/@Straz_Graniczna

Incydent na granicy z Białorusią. Imigrant ugodził polskiego żołnierza nożem

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 115
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek przekazał, że imigrant, który chciał nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi, ugodził żołnierza nożem.

Polski żołnierz ugodzony nożem

Wiceszef resortu przekazał, że wzrasta agresja, jest coraz więcej przypadków zranień. – Dzisiaj otrzymałem bardzo niedobrą z rana informację o tym, że jeden z żołnierzy, który próbował powstrzymać przekraczających granicę został ugodzony nożem – powiedział Czesław Mroczek.

Ponadto zaznaczył, że resort podejmuje działania, żeby chronić żołnierzy, policjantów, Straż Graniczną, ponieważ, jak tłumaczył, wszystkie te formacje wykonują tam zadania w zakresie bezpieczeństwa granicy i naszego kraju.


– Wzrasta presja migracyjna, wzrasta agresja tych osób. Próbują forsować granicę w dużych grupach, które formowane są dzięki wsparciu służb białoruskich – ocenił Mroczek.  

Imigranci atakują polskich mundurowych

Taki komunikat pojawił się na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych: 

- Dziś nad ranem w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne, w rejonie realizacji zadań wsparcia Straży Granicznej doszło do zdarzenia z udziałem żołnierza WZZ Podlasie. W trakcie realizacji zadań wzdłuż granicy polsko-białoruskiej żołnierz został pchnięty nożem przez migranta znajdującego się po białoruskiej stronie. Natychmiast przystąpiono do udzielenia pomocy i wezwano służby medyczne. Na miejscu niezwłocznie zjawiła się wojskowa karetka. Żołnierz został przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - czytamy. 

- To nie jedyne zdarzenie na granicy. Inne niebezpieczne sytuacje miały miejsce na terenie służbowej odpowiedzialności placówki Straży Granicznej również w Dubiczach Cerkiewnych, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę 9 cudzoziemców, jeden z nich ranił w ramię funkcjonariusza Straży Granicznej. Do ataku wykorzystano kij, do którego przytwierdzony był nóż. Funkcjonariusz odebrał narzędzie, którym został zraniony. Inne zdarzenie miało miejsce w okolicach Białowieży, gdzie funkcjonariusz Straży Granicznej został zaatakowany rozbitą butelką. Doznał obrażeń twarzy i trafił do szpitala - brzmi oświadczenie polskiego wojska. 


Szturm na polską granicę 

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

MP

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: X/@Straz_Graniczna

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka