fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Kinga Duda okazała się lepsza niż ojciec. Córka prezydenta zdała ważny egzamin

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Kinga Duda już tylko czeka na wpis na listę adwokacką. Córka prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przystąpiła do egzaminu adwokackiego, z którego, jak dowiedział się Onet, uzyskała wynik pozytywny. Jej ojcu przed laty się to nie udało.

Kinga Duda zdała egzamin adwokacki

Kinga Duda jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Tą samą uczelnię kończył w przeszłości jej ojciec Andrzej Duda. Ukończyła także szkołę prawa Columbus School of Law na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.

Po uzyskania tytułu magistra w 2019 roku wybrała się do Wielkiej Brytanii, gdzie była stażystką w międzynarodowej londyńskiej kancelarii prawniczej. Po powrocie z Londynu Kinga Duda rozpoczęła trzyletnią aplikację adwokacką, która kończy się egzaminem. W kwietniu tego roku córka prezydenta przystąpiła do egzaminu adwokackiego, który składa się z pięciu części pisemnych (prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo administracyjne, etyka zawodowa) i uzyskała z niego wynik pozytywny.


Andrzej Duda nie zdał egzaminu

Okazuje się, że córka pod tym względem okazała się lepsza niż ojciec. Andrzej Duda w 2003 r. nie zdał egzaminu na aplikację adwokacką, gdyż, jak podawała wyborcza.pl: "fatalnie zdał egzamin". Prezydent próbował się odwołać, jednak Naczelna Rada Adwokacka podtrzymała decyzję rady okręgowej, wyjawiając, że Duda pomylił przepisy.

"GW" napisała, że jej dziennikarze dotarli do uchwały Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 14 września 2014 r. w sprawie Andrzeja Dudy, wówczas 32-letniego magistra prawa, który chciał zostać adwokatem. Według dziennika Andrzejowi Dudzie omówiono wpisania go na listę aplikantów adwokackich, bo nie uzyskał wymaganego minimum punktów na etapie testu pisemnego zdobywając 67 punktów przy wymaganym minimum 85 punktów.

Kinga Duda - praca

Do tej pory Kinga Duda pracowała jako associate w dziale rozwiązywania sporów kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz członkini zespołu postępowań sądowych i arbitrażowych.

"Specjalizuje się w postępowaniach arbitrażowych oraz sądowych z dziedziny prawa cywilnego oraz wynikających z realizacji projektów technologicznych. Wspiera także klientów w negocjowaniu i przygotowywaniu kontraktów technologicznych, a także w ramach doradztwa przedprocesowego oraz wsparcia prawnego w zarządzaniu kontraktami technologicznymi na etapie ich realizacji oraz kończenia współpracy" — czytamy na stronie kancelarii.

Teraz przed 28-latką wniosek o wpis na listę adwokatów oraz ślubowanie adwokackie.

ja

Na zdjęciu Kinga Duda (z prawej) z rodzicami, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka