Ukraińska spółka przejęła polski biznes i zwalnia pracowników. Fot. GoogleMaps, Canva
Ukraińska spółka przejęła polski biznes i zwalnia pracowników. Fot. GoogleMaps, Canva

Ukraińska spółka przejęła polski biznes. Miał być rozwój, a są grupowe zwolnienia

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Ponad 50 osób – pracowników spółki Calfrost, czyli znanej od lat „Chłodni” przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu – traci pracę. To efekt sprzedaży polskiej firmy Nordis, do której należał Calfrost. Nowym właścicielem została ukraińska spółka „Trzy Niedźwiedzie”.

Ukraińska spółka przejęła polski biznes 

Firma Calfrost z Kalisza to zakład z tradycjami sięgającymi 1954 roku, kiedy powstała Chłodnia Składowa. W 1989 roku przekształciła się w Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego "Calfrost". 20 lat temu, w 2004 roku większość jego udziałów przejęła Spółka "Nordis" Chłodnie Polskie Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, jeden z największych producentów lodów i mrożonych warzyw w Polsce. Kilka miesięcy temu firma The Three Bears, („Trzy Niedźwiedzie”) przejęła Nordis Polskie Chłodnie, który ma fabrykę blisko niemieckiej granicy, w Kaliszu, a także własną sieć dystrybucji w 19 polskich miastach. Produkuje ponad 100 rodzajów lodów i półproduktów.

W komunikacie dotyczącym przejęcia napisano, że „polska firma produkująca półprodukty i lody Nordis Polskie Chłodnie zmieniła zarząd. Nowym prezesem został Dmytro Ushmaev, lat 48, założyciel ukraińskiej firmy Trzy Niedźwiedzie, a do rady nadzorczej Nordis wszedł Andrij Tyszczenko – dyrektor ukraińskiego producenta mrożonek”. Z danych Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że zmianę w zarządzie spółki Nordis Polskie Chłodnie już wpisano. Także Dmytro Ushmaev potwierdził te informacje. Nie podał jednak kwoty transakcji.

- Dla nas wyjście za granicę jest logicznym krokiem, ponieważ rynek europejski jest wystarczająco rozwinięty i nadal rośnie – oświadczył Ushmaev. Jednocześnie podkreślił, że ukraińska firma planuje inwestować w rozwój produkcji w Polsce. Nowy właściciel liczy, że dzięki przejęciu łatwiej będzie mu eksportować produkty pod markami ukraińskiej spółki na Zachód. Jego zdaniem moce produkcyjne polskiego zakładu są obecnie o połowę mniejsze niż produkcja ukraińska. 


Miał być rozwój i duże inwestycje...

Dmytro Ushmaiev w rozmowie z mediami zapewniał, że zamierza inwestować w produkcję w Polsce, zwłaszcza że moce produkcyjne polskiej fabryki mają być obecnie o połowę mniejsze niż produkcja ukraińska.  

Głównym celem miał być rozwój polskiego producenta na rodzimym rynku oraz eksport ich na zachód i współpraca z ukraińską częścią biznesu Uszmajewa. Na razie w planach nie było eksportu polskiej marki na rynek ukraiński. Nowy właściciel zapewniał pracowników, że firma będzie się reorganizować, modernizować i od 2024 roku ruszy pełną parą z produkcją. 

Są grupowe zwolnienia 

I teraz niespodziewanie dla wszystkich okazało się, że pracownicy Calfrostu, w sumie 54 osoby, często związane z firmą od 30 lat, dostali zawiadomienie o zwolnieniach grupowych. Z końcem czerwca zostają bez pracy. O zwolnieniach grupowych został powiadomiony Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu. Jako powód zwolnień podano trudną sytuację ekonomiczną spółki spowodowaną wzrostem cen i kosztów związanych z prowadzeniem firmy, co skutkować będzie koniecznością zaprzestania prowadzenia działalności. 

Pracownicy i związki zawodowego próbowały ratować zakład. Spotkania w tej sprawie odbyły się z udziałem zakładowej i regionalnej Solidarności łącznie z przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa. Negocjowano warunki zwolnienia i kwestie należnych odpraw, ale przede wszystkim proponowano, by nowy właściciel zmienił zdanie co do zwolnień i zaprzestania działalności Calfrostu. Niestety nie udało się tego osiągnąć. Firma zostanie zamknięta.

Kolejny biznes przejęty przez ukraińską firmę 

Warto zastanowić się, czy podobny los spotka inną polską firmę kupioną przez Ukraińców. Niedawno międzynarodowe biuro ukraińskiej firmy farmaceutycznej Farmak zakończyło przejęcie polskiej firmy farmaceutycznej Symphar, stając się jej 100 procentowym właścicielem. Przejęcie firmy Symphar wpisuje się w realizację strategii ekspansji międzynarodowej „Farmak 2.0: Od lokalnego do globalnego sukcesu”. Porozumienie stanowiło kolejny krok po ubiegłorocznych przejęciach firm farmaceutycznych w Czechach i na Słowacji. W komunikacie firma Farmak przekazała, że „przejęcie zwiększa udział Farmak w rynku i wzmacnia jego pozycję w segmentach diabetologii, układu nerwowego i zdrowia kobiet w UE”. Spółka poinformowała, że ​​transakcja jest efektem starannego przygotowania i oceny różnych opcji dostępnych na polskim rynku. Symphar jest polską firmą zajmująca się marketingiem farmaceutycznym z biurem w Warszawie, pracującą z ponad 50 produktami z dziedzin diabetologii, ginekologii, psychiatrii i neurologii. W 2023 roku Symphar osiągnął przychody w wysokości ponad 22 mln euro w wyniku długiego okresu stabilnego i rentownego wzrostu. Zespół liczy 90 osób.

Eksperci zauważają, że ostatnie dwa lata to ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80 proc. więcej niż w roku poprzednim. 

Tomasz Wypych 

Ukraińska spółka przejęła polski biznes i zwalnia pracowników. Fot. GoogleMaps, Canva 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka